Як ми Іглу під Петросом будували
"who eat my meat, build my igloo."
Jack London
Усім, мабуть, відомо, що іглу це традиційний будинок зі снігу у народів півночі, який періодично фігурує в казках, байках, книжках, мультиках і стереотипах про ці самі народи.
В нашому кліматі побачити іглу проблемно. А в останні роки ще й сам сніг треба пошукати. Та й винайти будинок з снігу при наявності дерева, глини, каменю і усього решти досить складно. Тому, це екзотика у нас і необхідність в суворих умовах в минулому.
Іглу може використовуватися для ночівлі в походах у безлісих, холодних, засніжених місцевостях, де не виходить вирити печеру а в палатці не дуже комфортно. Ну або щоб зайняти групу на стоянці якоюсь цікавою справою. Ще намети в зимових походах оточують стінками зі снігових "цеглин" - теж снігове будівництво, але не зовсім іглу.
В нещодавньому поході з турклубом знайшли трохи снігу у Карпатах й зайняли себе зведенням цієї прикольної хатини.
Відеорозповідь про будівництво іглу, а також снігових печер під Петросом у Карпатах можна подивитись на моєму Youtube каналі.
А в кінці цього звіту є посилання на детальні гайди, як будувати іглу.
У нас же щось отаке вийшло. Непогано, правда?
- засіб нарізання снігу (пилка, ніж, лавинний лист, дощечка для нарізання, що є);
- рукавиці, придатні для тривалої роботи зі снігом;
- снігова лопата, або щось для очистки верхнього шару снігу;
- загальне утеплення - під час роботи буде таки тепло, але все ж зима на дворі;)
- ентузіазм та натхнення, без цього роботу можна кинути вже після кількох цеглин;
- сніг, достатній для вирізання цеглин;
- "аксакал", який знає що робити. Гайди з побудови нині знайти не складно, але зі знаючою людиною все якось швидше виходить. Якщо такої людини немає - ну що ж, робити знаючим себе, значить ;) Або робити помилки.
Окей, не так вже й небагато потрібно :)
Зібрали усе це до купи, вийшли за табір, накреслили на снігу коло діаметром метра з два (ну, щоб поміщались туристи усередині), зробили рівчачок невеликий по периметру й вклали в нього перший ряд цеглин з тут же закладеної "копальні". Можна просто на сніг по колу класти.
Будується іглу колективно: один робить цеглу, інший носить та подає, бажано очищає від рихлого снігу.
"Кладуть цеглу" двоє людей з середини хатини - один мостить і обрізає пилкою до необхідної форми, інший тримає попередню цеглу (кілька цеглин, усю стіну), і так "серпантином". При певній вправності можна й одному робити, як хлопчині на фото. Залежить від якості цегли й навичок, які набуваються не те щоб складно.
Усередині Іглу можна поглибити дно й об'єму купола збільшуватиметься.
Цього року все швидше, стійкіше, надійніше. Сніг чудовий, досвід набувається. Будівельники - чим далі тим вправніші, але це не точно. Точно, що досвідченіші.
Останні ряди мостити найбільш незручно - подаючи цеглу побував у позі "ласточки" так багато, як ніколи до цього. Цього року навіть без плити обійшлось, складали аж поки дірка не стала маленькою і її просто заліпили снігом
Дірки у конструкції замазуються снігом, можна залишити кілька отворів для вентиляції. Замість дверей - снігова плита.
Коли конструкція готова, прокопується вхід. Вхід до іглу робиться обов'язково нижче рівня снігу! Так легке тепле повітря зберігається в куполі, а важкий вуглекислий газ осідає й виводяться. Але в хату треба "пірнати" а не заходити. Для вентиляції існують отвори, які просто собі існують бо суцільно класти не вийде. Для певності можна пробити палками кілька дірочок в щойно зведеній споруді - цього вистачить
Десь в гайді півстолітньої давності прочитав, що вправні майстри будують іглу за годину. У нас вийшло за півтори години цього року, й зайнмало сумарно десь годин 10-12 впродовж трьох днів минулого. Ентузіазм тоді приходив хвилями і в якийсь момент мало не покинули усю справу. Але не покинули.
І ми збудували дві іглу. Одну меншу - на кілька людей, другу ж посерйозніше, де семеро заночувало! Ось це вони наступного ранку, коли зверху снігом засипало трохи.
Ліхтарик усередині іглу вночі - дуже красиво. І гірлянда.
Гайди як будувати іглу:
Інші розповіді про походи й подорожі в Карпати.
СХОДЖЕННЯ НА ЗИМОВИЙ ПЕТРОС
ПОХІД У ВІДДАЛЕНІ КАРПАТИ: РЛС ПАМІР ТА ГРИНЯВСЬКІ ГОРИ
НОВИЙ РІК НА КУКУЛІ - ЛЕГКИЙ ПОХІД В ЗИМОВІ ГОРИ