Камінне село: краса, захована у лісі

Величезні камені-скелі розміром з невеликі хатинки, розкидані поміж густого лісу. Легенди про слід Бога й Бога, який перетворив село на камінь. Таємниця походження. Камінне (Кам'яне село) – мальовничий куток Полісся, де час ніби зупинився і яке здивує красою й нетиповістю. Поїхали.
Камінне селоЯк дістатись до Кам'яного села. Орієнтиром для добирання є село Рудня Замисловецька неподалік Олевська. Від Олевська до Рудні  - близько 22 км грунтовою дорогою, якою іноді їдуть автобуси Олевськ-Замисловичі. Це, мабуть, єдиний спосіб доїхати громадським транспортом. Інші варіанти – таксі з Олевська чи піший похід від Олевська або якогось із найближчих сіл. До Олевська чи “якогось із найближчих сіл” можна дістатись електричкою через Коростень  (або Сарни, якщо з іншого боку їхати) чи автобусом. Але тут вже бажано планувати маршрут походу й власні сили). З автомобілем інші питання – за Олевськом дорога стає грунтовою й повільною. В саме Камінне Село від Рудні кілометра два зовсім лісової дороги. Проїхати можна, перевірено, але, буде трохи напружено. В Рудні є кілька вказівників на Камінне село, які не дадуть заблукати.
Камінне село

Головна цінність цього місця – там дійсно дуже красиво й, при цьому, малолюдно, що завжди приємно. Мало того, добираючись в Камінне село, ви проїжджаєте все більш віддалені села, де ХХІ століття існує виключно вкрапленнями – тим самим відчуваєте, що заглиблюєтесь в який віддалений регіон, де час ніби зупинився. Далі, минувши всі ті невеликі різнокольорові дерев'яні будинки й вкриті травою господарства, проїхавши пісчаною дорогою серед боліт і хащів, переїхавши дерев'яний міст й зайшовши в ліс на кілька км, відчуття віддаленості від цивілізації посиляться до неможливого. Ліси навколо будуть дуже густими й насиченими – складені з кількох порід дерев й з великим підліском, цвістимуть квіти назв яких ви не зможете пригадати й скільки бачить око, земля буде встелена чорницями та іншими ягодами – на початку літа ще зеленими.  Й от, пройшовши ще кілька км лісом таки знаходите оте кам'яне село – великі камені виростуть навколо й це буде реально дуже красиво. Серед цих древніх скель-каменюк мало що нагадує про сучасність. Така собі подорож у часі, усього за кілька годин.
Камінне село

Історія появи каменів близька до появи багатьох скельних масивів “незахідної” України – це виходи Українського кристалічного щита, такі як в Коростені, Денишах, Актівському каньйоні й ще багато де. Це не єдина версія появи – навіть геологи мають кілька версій про принесені льодовиком каменюки й залишки старої гірської системи. Сподіваюсь, з часом я ще оновлю цю сторінку й залишу тут найбільш обгрунтовану версію.
Камінне село

Блукаючи поміж каменями дійсно складається враження, що якесь поселення взяло й закам'яніло. При певному польоті фантазії можна призначити каменюки будинками чи господарськими приміщеннями. Кілька каменів мені здались схожими на скамянілі намети -  старі такі, з двоскатними дахами.

Якщо камені – це село, то у нас ввечері виходить була вечірка на даху Smile Навколо достатньо чисто – сміття трапляється, але в невеликих кількостях. Більшість з того, що трапилось на очі ми спалили при відїзді. Між каменями багато затишних галявинок, де так й хочеться поставити намета.
Камінне село

Гуляли Камінним селом не тільки ми одні – приїжджала екскурсія на двох бусиках, приходили туристи на двох ногах, зазирали гурти на автівках. Дядько з одного з таких гуртів розповів найпоширенішу в розповідях про це місце легенду -  як жителі одного села відмовились напоїти водою чоловіка, який виявився Богом й перетворив те село на камінь. Так і не зміг вичитати, це мова про того Бога, що християнський, чи це був якийсь інший, такий мстивий…
Камінне село

Інший дядько з цього гурта на питання про найближчі магазини сказав, що є в Замисловичах, в Рудні нема, буде з осені, як оцей весь Клондайк запрацює. Під клондайком мався на увазі видобуток бурштину в навколишніх лісах. Про це багато писали, не буду зупинятись – ми періодично бачили якісь рівчаки, які здавались намитими, вирубки лісу й, одного разу, великий вкритий білим піском простір за деревами. З відстані дуже схожий на пустелю.

У вихідний літній день ж людей тут відверто не багато – відсутність хорошого під'їзду дається взнаки.
Камінне село

Один з каменів особливий. За легендами – на ньому знаходиться слід Бога. Одна зі знайдених в неті легенд розповідає про велику битву Бога з Дияволом, в результаті якого Диявол лишив подряпини на камені а Бог свої сліди. Сліди ці приносить сцілення, якщо в них стати ногами, бажано коли сліди залиті водою. Дійсно, на одному з каменів є заглиблення в якомусь “шві”,  при певній уяві подібні на сліди людини. Камінь цей знайти не важко – від дороги крісь Кам'яне село потрібно пройти добре протоптаною стежкою праворуч (якщо їхати з Рудні) кілька сот кроків. Більшість каменів буде ліворуч а на початку стежки буде один з інформаційних стендів. З приводу такого насиченого образу на камінь зі слідами веде драбина й все навколо обвішане стрічками, мотузочками, різними дрібницями, включно зі шкарпетками й білизною. Сенс подібного для мене завжди був загадкою, але щось дуже схоже ми бачили, коли цим же гуртом заперлись на гору Пік Адама на Шрі-Ланці, де теж є вибитий в камені божественний слід.
Камінне селоКамінне селоКамінне село

Заночували в наметі просто під камінням. Ввечері на даху одного з "будинків" була в нас гулянка - сьорбали пивце, покурювали кальян й влаштували "махач" з комарами. Полісся в теплий сезон, те ще випробовування боротьбою з кровопивцями. Але в диму кальяна було ще більщ-менш. Не забувайте про репеленти в ці краї.
Камінне село

Наступного дня продовжили подорож далі на Захід - в напрямку палаців, костьолів, пейзажів та руїн Рівненщини.

Інші розповіді про мальовничі куточки Житомирщини 


Як пройти 50 кілометрів за 10 годин і для чого це робити?