середа, 28 березня 2012 р.

Біла Церква: парк Олександрія - краса садово-паркового мистецтва

Біла Церква знаходиться занадто близько від Києва, щоб пропустити його повз увагу в пошуках місця, де б цікаво погуляти у вихідний день! На вас чекає великий, цікавий і красивий парк Олександрія на берегах Росі, де можна дуже багато часу провести у прогулянках! А на додачу –трохи старої архітектури у центрі міста, старі церкви й навіть монастир.


Олекскандрія, Біла Церква


-->
Біла Церква у киян далеко не завжди асоціюється з якимось іншим містом, хоча воно й досить не маленьких розмірів (населення тут більше, ніж у Луцьку чи Ужгороді) – настільки життя інтегрувалось у столичне. Напевно у більшості є знайомий з Білої (Бєлки, БеЦе,), який доїжджає на роботу у Київ і при цьому абсолютно не видається іногороднім - добирання до Білої Церкви не набагато довше ніж у деякі спальні райони Києва. Так що – поїхали, а то не пасує жити у Києві і не прогулятись хоча б раз відомим парком «Олександрія».

Доїхати до Білої Церкви не складно, маршрутки туди бігають з декількох точок Києва – Палацу Україна, м. Либідської, Залізничного вокзалу, Одеської площі. Вартість проїзду у березні 2012 р. складає 25 грн. Година їзди і ви на місці, назад спокійно виїхати можна годинки до шостої вечора. Окрім маршруток, через зал. вокзал Білої двічі на день проїжджає електричка на Миронівну з Києва і ще скількись там раз з Фастова. Детальніший розклад тутечки  Генделики харчування і кав”ярня теж помічені – не пропадете :-).

Отож, приїхали ми у центр міста. Найперше, що впадає в очі - тут таки так є біла церква (велика і не одна!). У голові відразу: «от чому це місто так назвали, мабуть коли цю церкву збудували, вона настільки вражала місцевих та чужинців, що все навколо теж стало «білою церквою»!». Воно то так, але зовсім не так! Храм, який ви побачите, це костел святого Івана Хрестителя, збудований 1812 року на історичному центрі міста – Замковій горі! Зараз у ньому знаходиться органний зал. А «ту білу церкву» збудували давно-давно, ще до монгольської навали у 13 ст., коли місто називалось Юр’їв і було одним з укріплених поселень південного прикордоння руських земель. Після навали тут, власне, одна тільки церква і залишилась – так і закріпилось ім’я «Біла Церква». Згодом і ця церква кудись зникла – історія замовчує куди саме. Рештки домонгольського храму розкопані на Замковій горі неподалік костелу.

Біла Церква, органний зал, костел

Біла церква - Костел святого Івана Хрестителя,він же органний зал.


Біла Церква, центр
IMG_4153
Старі кам”яниці центру міста


Біла Церква, собор

Ще одна біла церква - Спасо-Преображенський собор

Прикордонне розташування міста протягом 14-18 століть зумовило постійну участь у військових конфліктах. Війни з татарами змінювались козацькими повстаннями, боротьба навколишніх імперій доповнювалась гетьманськими міжусобицями – і так із століття в століття, аж до перетворення цих земель у глибинку російської імперії у кінці 18 ст. Назва «Замкова гора» свідчить про існування тут фортеці. Фортеця дійсно існувала, захищала місто не одне століття, час від часу руйнувалась й перебудовувалась, але зараз на цьому місці залишки оборонних споруд зможуть розгледіти хіба археологи.

Зате навпроти костелу знаходиться ще одна біла церква - Спасо-Преображенський собор середини ХІХ ст.., збудований у стилі популярного тоді класицизму. А поруч знаходиться ще одна, теж біла – Микільська церква, закладена ще Мазепою у 1706-му році, проте, добудована тільки у середині ХІХ ст. На цьому перелік цікавих храмів Білої не завершено, оскільки на протилежному березі Росі знаходиться Церква святої Марії Магдалини з височенькою дзвіницею, збудована 1843 року. Нині тут діє жіночий монастир. З інших цікавих споруд у центрі міста – торгові ряди початку 19 ст., що до тепер використовуються за призначенням і декілька старих кам’яниць. Також діє краєзнавчий музей у історичному центрі.


Біла церква, монастир

Біла церква, монастир
IMG_4133
Церква святої Марії Магдалини

Досить про місто, настав час проникнути у головну перлину Білої Церкви – дендропарк «Олександрію». У «галантному» 18 ст. взагалі існувала мода на розкішні парки. І от, наїздившись Європою, місцеві власники Браницькі вирішили обзавестись своїм шедевром садово-паркового мистецтва. Головним «ідеологом» будівництва була Олександра Браницька, на честь якої парк і назвали «Олександрією». Розкішне оздоблення парку панських часів значною мірою було втрачено під час воєн та революцій ХХ ст., проте й дотепер є на що подивитись.

Парк розкинувся на площі майже 300 га і наразі є найбільшим, архітектурно оформленим парком України. Рослинність парку нараховує 2240 видів, як місцевих, так і завезених сюди з далеких країн (Європа, Північна Америка, Далекий Схід, Каваказ).  Окремим деревам понад 200 років. Судячи з великої кількості рибалок – фауна у парку теж присутня.

Біла Церква, парк Олександрія

Біла Церква, парк Олександрія
БЦ10 (1)
Алеї парку

Найцікавішою спорудою парку, на мою думку є Колонада «Луна» - невеликий амфітеатр з колонами та дивовижною акустикою, яку створюють вмуровані у стіни бичі шлунки! Шепіт в одному кінці колонади віддає гучною луною в іншому. Парк взагалі насичений різними цікавими невеликими спорудами, зведеними переважно у ХІХ ст – тут можна побачити “древні руїни” і китайський місток, ротонду – задуману як мавзолей самого Потьомкіна, і колону, увінчану скульптурою Пелікана з пташенятами, архітектурну композицію “Варна” – зведену на честь штурму однойменної турецької фортеці, та багато іншого. Про інші цікаві споруди та рослини більш детально написано ось тут. На території парку діє музей, основою експозиції якого є мармурові скульптури італійських майстрів 18 ст.
 
Біла Церква, парк Олександрія
Колонада “Луна”


Біла Церква, парк Олександрія
PA301232

Біла Церква, парк Олександрія
PA301272
Забудова парку детально досліджується відвідувачами

На західній околиці парку знаходиться найвища його точка – Палієва гора, з якої відкривається чудовий краєвид на береги річки Рось.

Біла Церква, Рось

Біла Церква, Рось
БЦ (4)
Річка Рось та Палієва гора

Резюме. Чудове місце для прогулянок. Подивитись – парк «Олександрія», собори центру міста, Рось. Добирання – маршрутками. Проживання не знадобиться, якщо що - складно знайти готель. місця під намети в глубинах парку є (рухайтесь вздовж Росі з а Палієву гору). Генделики у місті присутні.

2 коментарі: