На море в Албанію автостопом: Спілле і бухта Гжіпе
Найвіддаленіша від України точка нашої вільної подорожі Балканами це невелика, приємна, мальовнича бухта Гжіпе на півдні Албанії, усього 2500 км сюди, які ми проїхали в найрізноманітніший спосіб, а останні країни і переїзди долали автостопом. А ще - Іонічне море в Албанії це надзвичайного кольору й прозорості вода і хороше місце для бюджетного відпочинку. Поїхали!
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhnbk2lWYHAeh3fpqjzKkMCjoiUfrl430e12Mm5G7m8aicXzGxo3WF16vOdedaWVwsCqNfO6ES_nL0EC1lOu6Z36xDRnQ-tmLS_dsGUdPmQNiArU3W-7TmaqVBAg5H9ry-QAF2FhAdubjw/s16000/photo5249361234954921978_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
Албанський автостоп нічим не гірший за македонський й це ми зрозуміли майже відразу. Підкинули й до кордону з чудового Охріду, де стартував цей етап подорожі й від кордону далі! Два вусатих дядечки підхопили майже відразу з кордону кудись далі.
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjMfIU_Ph44VapFqi0ey2zl5YuxkvsfbmMqh8oohSv1jTWh4oR6BN_CYLj2ayzr7J50szUdzCyZHUM1afYK_NnJZUOQ1_AAbhenKkRGx2Xnr8YzFr1e7mKPSVRYbanoZTSvlLldP_rrl90/s16000/IMG_20170817_130455_thumb%255B3%255D?imgmax=800)
![Ельбасан, Албанія автостоп Ельбасан, Албанія автостоп](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjs9PUaBwmy7k_ES1ydCxqtsyQMUpjKySvt9Zp19kMD7tvGmIX_GHFDjPgMBSuLUxXA-P5pquHsTjblNOi498V5jHveAMkoxX79AZUQbbhGKaFssAEA2Bpq2fFiUizjlhsTAldpVVzVfqI/s16000/IMG_20170817_135645_thumb%255B2%255D?imgmax=800)
![Ельбасан, Албанія автостоп Ельбасан, Албанія автостоп](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhkvWbjZVszrW3z2eK2GYd4C_BlLntsF9Osmusa4ldvzVuBs1y53F_It-wBLHz-4NLaseV8KkcT1DcNu4aCbm9MP253f47UST4B5TsCRwt7xlry-QPOkCNSVAOvVZ0S7UC_vMQubQK1nrw/s16000/IMG_20170817_135246_thumb%255B2%255D?imgmax=800)
![Ельбасан, Албанія автостоп Ельбасан, Албанія автостоп](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgnTy19zbSV-q6APlVlnHR9nKHx72W3ODW6qjtoqwbqF2Xy8SqMNOsfVcVS9RfBkPI-vtMrItLBJblkyCWFGIKELa1qX1GcQZmCNGe9s732EEcp_h71N8i-Mtfmjutjr8zF_JRA6ADlGDc/s16000/IMG_20170817_141732_thumb%255B2%255D?imgmax=800)
![Ельбасан, Албанія автостоп Ельбасан, Албанія автостоп](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhGJeMFeyOL3GzhrPIhGwFLJB3Gr3wOIShfSpKlOu_cdhuEPYl66xZ0J02PA6dIcIR29_TTfkL9SLcaWv6HUl9swPhxAbA7t0KfteqvHCiP7qcvWsU_99xkFziAfOl9IaehdWF2js6otYs/s16000/IMG_20170817_145534_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![IMG_20170817_153824 IMG_20170817_153824](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjY0UBsMSYgAFDZ3uz6JOYseHiOC0LlJy41x5E1p64fo8ZquYTp6jurKYdt0kX3UDefzVi_QQY-1nqLaLvKwH2m_2GQbDUmJVimDXuTIeuWLoeCl6RmPHSP-N_3rULrbierJUinrutFgLQ/?imgmax=800)
Так під теревені опипились на березі Адріатики поблизу села Спілле. Висадив в лісопосадці уздовж берега:
- це не приватна власність, живіть де хочете, якщо щось потрібно, я в он тому готелі. Чао!
Чао це у ниє типове прощання, по ходу
Пляж біля Спілле - довгий й велелюдний (для нас, не для Адріатики), уздовж тягнеться ряд пляжних ресторанчиків, за якими лісок з якогось дивного дерева із густою кроною - таке ніби під товстим зеленим дахом знаходишся. В ліску повно автомобілів - усі з місцевими або італійськими номерами (теж місцеві), декілька наметів й багато сміття. За рядом ресторанів пляж стає зовсім диким, але теж достатньо людним - з зонтами, авто, якимись шалашами й стихійнми сміттєзвалищами. Відпочивають в основному місцеві сім'ями - багато людей середнього віку, багато дітей...
Загалом, якщо описати трьома словами - красиво, людно, брудно 🙂
Красу найкраще відчуваєш в морі - синя-синя вода, темний - майже чорний пісок, зелені береги...після місяця в дорозі це кайфово, під час купання відчував море естетичного задоволення й не знав, що за добу все буде куди краще, аж до забуття Спілле як такого 🙂
Поселились в кемпінгу - за 10 євро за все отримали анлім воду, зручності, вай-фай й безпеку речам. Решта від кемпінгу нам мало цікаво. Потім виявили, що все це (ну, крім останньоно) є вільно в пляжному кафе й можна було жити простр на пляжі 🙂
Поміняли 40 євро в магазині зв'язку (банки тут рідкість) й відчули себе власниками серйозного капіталу, так що можна ціни не в бакси-евро а в гривні переводити й оцінювати 🙂
1 євро коштує 130 місцевих леків. Все що місцеве, дешево: виноград від 50 лек за кг, кавун - 20 лек за кг, сир типу бринзи - від 400 за кг, велика хлібина - 100, поменше - 60.. Загалом, купівля 8 помідорів, 3 довгих огірків, 4 нектаринів й 1 дині обійшлась нам в 180 лек (1, 4 євро, 40 грн).
Алкоголь дещо дорожче: 1,5 л пива купили за 200 лек, місцеві вина: бачили за 300-500 лек, імпортні від 700-800 лек.
Кава дешева - навіть в ресторанах на пляжі по 60-70 лек, пообідали в кафешці трохи в стороні, але здалось що ціни усюди подібні (картель, чи що). Насичені м'ясом супи, які називали гуляшем, обійшлись по 250 лек. В цей час товариш з турклубу запостив якийсь смачний обід усього лиш по 6 євро на людину, ми так поки не вміємо, у нас поки виходить 4 євро на двох 🙂
![На море в Албанію, Спілле На море в Албанію, Спілле](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj8EJbn3fxySZjPKc76Jt1sjxWism_NwVzJSNtbM5UK9m21p6b4bvL92Mxg_Yl0qn5AAtsluh1M_ivjYhrrqwGub2ZRqZneaqXqR-hIS6pRiCN5HiIR1YUV3hgHyxA3LNFdEfB8Xhr6_0Q/s16000/IMG_20170817_182204_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![На море в Албанію, Спілле На море в Албанію, Спілле](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhNtP41oDj4FyTBDpgFAMIpJy7xlgsH3mQin8QoRT6Gr1yhcURd4t7PUfi8INS5zi1bma7ok4xPstovTtckRHZ-flokXE5JOLIsWnHbi_IAMb2I0N5RaJ3zfAdmyD9o3kgdFsbN-6e-koU/s16000/photo5249361234954922027_thumb%255B2%255D?imgmax=800)
![На море в Албанію, Спілле На море в Албанію, Спілле](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj3PVzcgX11jr-FJN0DiXZVLueYgJZRo9y0-p0foWCPUv8YJ2_nWVsYW1T6R67eH15mAf6QKRA1qoN5GOhmoPQ7a4yD7BnrcNDcYMXiLv5MAo4i3dMWzHjiegySmlYQFJkxnjfiht3-E2Q/s16000/photo5249361234954922025_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![На море в Албанію, Спілле На море в Албанію, Спілле](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgSudrmPDFqCTbrRs9J_wbWeKGsxAsurMhjXqU25diAx9h4sjc4D0M-DFeFMw8D_OLsJOyG26zg0Pd8rPuBqiY9p9wOcTFs-bHR2nQvTmut-xz-DvuGFWR7cBHwKwIrkQtraWJ9PDhRsRQ/s16000/IMG_20170818_142322_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![IMG_20170818_142325 IMG_20170818_142325](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjmZNMtqbB2Hab5Z0FpEqXnuyfm1UG5J0nxt8M2P6xoMmHnAC9uKAd1bDMKscTu2AKOMYseW8Vl_2WgYu7cuFvTbczMY5_qtqA2JQgeEKGmUXR1u1jSWcQYjgZpYfkasI2jlBXFCu0eDOQ/?imgmax=800)
![IMG_20170818_143227 IMG_20170818_143227](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEif0oo6POEwqOoggT7bsXuQedyztizISpUvi6B6ew4qSwTWTRuCnkTwGFTe1fb4Hc-uz4OOGSp_ZrzDY7C_BROEL9fyqGaU7JdelOaFSlVo8Gpd6QF1M0PnfwkC_9YB6rBu7BTJhkJtw9I/?imgmax=800)
![IMG_20170818_153731 IMG_20170818_153731](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiPd-ECty1kdsuoWikdTdxrXJHpnmVLo-Koyt57xyd03iNhDhijAzTIvISWB6o6_vUpg3eXtN82GS5dVwkyNIrmMmvGXGUheh7aGSnarRWeOyconSGADWYcEajAluzFLywynzg5sIMLb8s/?imgmax=800)
![IMG_20170818_155600 IMG_20170818_155600](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgOs74n9tHD6eoZ52NL-W5llqUVv82PA7A3MSnOM43OMOpfDCbSpbmDchsOlh32rau5tK1XR5TpajQSWkYjxEQ_P5an7lDWxVHTdsAhUz6aushGFfAwVaSaV4YBwf0evQHGr5SBQDM77CI/?imgmax=800)
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi_jjEutPv_vYYH78T6DhKZb0l2dY-VSL2tjznDEA4KnDJAZEp7FAZvPITJ7oPua8tk9Q5OwtK9Al6s4OJ3TXSES3_WAMroJ5VXpPnkk_QWeJuAOJp4cG8F0-bq_YxuK_lRQAOaWL5pJf4/s16000/IMG_20170818_161150_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
Після обіду здолали стопом 160 км уздовж берега й перемістились з Спілле до бухти Гжіпе неподалік Хімари. В процесі змінили 7 автівок, водіїв яких об'єднувало знання італійської мови й Андрій Шевченко та брати Клічко як асоціації про Україну. Першим зупинився...поліцейський, зауважень не робив але до траси підкинув, далі декілька водіїв розмова з якими далі кількох слів з очевидних причин не заходидила. На фото я у місті Вльора стоплю кудись далі!
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiaiN3fWWJ6Hq7aSi_s1GZkKDg9JvO1eYENMyl-THcFbZLuUtiQwQu9zfI5kQEZitDg4wd0GbQaZ1Rr4BaGyhfFZ4qRgaltntIAzXbI6rQdFb02_n1rn8fwikbvK9Ilg5ujTQwuBtRd-Fg/s16000/photo5249361234954922029_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhXFkaF1tRr_7luYoMfWiRET_NymbR8htS0pHEJUyA0dt6BTp0r0EDhi8UszRw4xp4fp4V17dewqevfssoASg5VW6MCGnm2djWNyS0wEAObtihQUFp5CBDSbCy8SQFo6xXxFxaNhZUwjeU/s16000/IMG_20170818_185743_thumb%255B2%255D?imgmax=800)
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgchzDFCVHETBYhD3c8TG9ZPq3lT1iyBxJFO7YF1Aa-nyyrnPUktuaEDtHRCx7H8omTBonxsiH9nYWEh9Y_porua4GDoABADcC0KoOcp7HejU1y0xa80ST_3wZnb8BHNyA0lje51X97dAs/s16000/IMG_20170818_193308_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
А за Влерою зупинилась несподівано шикарна Тойота Лендкрузер з чудово англомовним дядечкою, погляд якого - беземоційний і всепомічаючий водночас, натякав на людину явно не простого складу. Ілір - так звали чоловіка, розповів що займається бізнесом й політикою, в політиці відповідає за безпеку й спеціалізується на Близькому Сході. За першою освітою - військовий й захистив PhD в Угорщині на тему безпеки. Ну, так, тепер зрозуміло звідки погляд такий 🙂 Досить проінформований дядечко - знає про більшість наших відомих політиків й вважає війну з Росією елементом ігор навколо енергоресурсів. Про прем'єра не такої хорошої думки, як попередній англомовний водій - каже що більше шоумен ніж господарник, а хороший прем'єр має насамперед дороги будувати.
Паралельно показав на мис Родон - як українцям, варто знати що тут величезна підземна військова база, якою керував ( українець з яким він був знайомий. Також знайомий з Кадаром - тим єдиним письменником з Албанії, про якого я чув. Сусід Ілліра десь під Дурресом, старий вже й досить хворий чоловік.
За затокою Влери дорога пішла на перевал й спустилась вже на береги іонійського моря. Спуск крутим й небезпечним серпантином, на якому Ілір почувався впевнено, але новому водію мабуть складно буде. Пейзажі до неможливості нагадують стереотипну Грецію..
Висалили нас в семи кілометрах від Гжіпе. Сутеніло й автівки на крутій дорозі спинялись дуже неохоче. Тобто, довелось простояти не 3 хвилини а цілих 15, поки нас не підібрала пара... грузин. До того місцеві таксисти хотіли 10 євро за цю відстань й говорили що албанські люди на дорозі не зупиняються. Справді?
До повороту на Гжипе дістались вже в суцільній темряві. До берега 4 км дорогою чи 2 км стежкою над каньйоном й з крутим спуском, перепад висот - 200 м, здається вдень тут дуже гарно - вид на море й на каньйон, а зараз туи дуже темно.
Поставились де вийшли, хлопці з наметів сказали що кемпінг трохи далі а тут стояти й так можна. Ми послухали.
Зранку ж зрозуміли що чорний пісок й синя вода Спіле то все прелюдія була, ось де людія й справжня краса!
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEitXAvDCK_2eLRxteD_mi77IGjIcs2R5BH8UrjI-XweUEUtrh3fJSOZWr5i8COIKg-vj4DpBK-jritSwuNzczWI1H38dFLnHV5yZN5FxCQRpz0XCuG190QCDgs5NesWGnSPk5aMTbOQYaY/s16000/IMG_20170818_201855_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhVSFyRQqchhY69JwXpQ3kufTePYAaH19yMwQH4B2RbIrIw7x-Yw25fFrClZ_ZyPuDJCBbe-ylrJImcftdh0_VfIZM2uqBf7tOBrNotI9fX4BgS6up65yrMQ_CrPUzsy_fKM5jP-mGiytw/s16000/IMG_20170818_201929_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi7HTh1GDtd6malYVKA9UOeg1I1XcWVMxY5syl_bK2dcE3Hv9jPD4fBAkGQQUPE3zrnLE8i5_BvSYBaBVoD6dsdqWDCIML29VYCaCYtr-EPjWctiXfIFWV4KNF6JcWOR_5ks4hlZuZm2Ts/s16000/IMG_20170818_202139_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhcjoTk_thU-2B7dCq0__gAY2w0w4g0csE5a-gn0B7pqeyEcE00nqmb6Gd2wxsTswMf3OE5pqAh7v4sdX0gXjq_0xQuN0JJ01ZXKjlRgbkinj8QypBbbl6wGrZ-nKBCQypStOAFYyLAmjk/s16000/IMG_20170818_201911_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![Бухта Гжіпе, Албанія з наметом Бухта Гжіпе, Албанія з наметом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiBX217nr2qzqKc9hmZ06h4nZJqYiRtvxPs_dK7KowWLssmJVWroMbKZZ8VvKYAjNem7gMFx5j54YsHaXygrKpAb_8eVKLLEdkat9W9skIOemlCa76PU7Ua6-XzeUcyKyFKp7In5VTydWM/s16000/IMG_20170819_100501_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
Гжіпе це невеликий, метрів 200 пляж поміж 100-метрових скель на виході з каньйону. Частина пляжу прямо під скелями, найкрасивіше місце. Вода тут якоїсь неймовірної прозорості, яка на дрібній гальці особливо добре помітна - пливеш такий й не відчуваєш глибину, усюди дно бачиш. Є кемпінг - по 10 євро з пари, але в кемпінгу не обов'язково жити - ми так притулились в одній з кількох вільних "ничок" уздовж кемпінгу, під оливковими деревами. Насправді, у напрямку каньйону досить багато хащів, але усюди чомусь таблички "но кемпінг", "но файя" й, контрольная, "бі евеа оф зе дог". Такий " ненав'язливий маркетинг" від кемпінгу, чи що. На пляжі ж - під сонцем, можна жити абсолютно вільно. Воду "роздає" кафешка - цілий день висить на кущі шланг й уявляє що він душ 🙂 Вода не питна й гаряча. Лайфхак - в каньйоні можна чудово перечекати спеку, там холодніше ніж будь-де в околицях, гарні "лежаки" й "сідальця" з каміння, можна поспостерігати за зміями чи іншими тваринами, якщо пощастить.
![Бухта Гжіпе, Албанія з наметом Бухта Гжіпе, Албанія з наметом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhhnM5e-b1UMCXoRzkIR6kZp7zwW8A1ci6Zr5Gy3DQ2SvL5urbtyvrfcl0xFVz_wY66oaMmL02B1INYbyuphzcVswiq1sKDxt5gO9BhhkO-YXbfsyURZXzdabU9d7Nk36nteMGfbrRnVBI/s16000/photo5249361234954921988_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![Бухта Гжіпе, Албанія з наметом Бухта Гжіпе, Албанія з наметом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgncjX9RvyS5TTcaruME4UOsAgc6-Oh-t5zguXZVYoHGj3BYmKosoRNiLfFp1X8nHArVDxqnM9spw0KcP3yKjCbnlnQBOn_yBFev76DVEOh6RY29dTLduVXSvcRFeJeirADsjJUpWF7Um8/s16000/IMG_20170819_110632_thumb%255B3%255D?imgmax=800)
![Бухта Гжіпе, Албанія з наметом Бухта Гжіпе, Албанія з наметом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgdD39qzhb4vQL55t1dQkmOMleQIElLm94L7IVky7-2fs3EXyWXl40qoen_6hUUQ7QSy-toVB1wQPTcUpP53OeCsGkkN3ZACLLB6N-bX_sM22-JyQFih0d48UAbTBYIE6DexoGLizC0Dtc/s16000/IMG_20170819_181100_thumb%255B2%255D?imgmax=800)
![Бухта Гжіпе, Албанія з наметом Бухта Гжіпе, Албанія з наметом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg5ruLVMWfGtY7zRVU6QVV-Qv5AlWxdeWEPFUs6b1hLCqpR7gtLDMExtYOL_9VxtoHEQ1AWEewyxN0-nhXVzG9rDAF3yvT55iue65MDCvSf_lijxABtfb8dcX8yskF8R6G8BcxF6UFG5es/s16000/IMG_20170820_191727_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![Бухта Гжіпе, Албанія з наметом Бухта Гжіпе, Албанія з наметом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiYKZt3LsiaFIHIMsK58jALR1EMRTf55YV0KP4jx26_pY45hLjNgrOG9LgGaeFGzjLaq_y82tfsyweOW7huFElo0ornmUn5MpQa7SvqjoUIiC-MyY3JJhUwUatnHGPe5m6QI-DSffxGvBA/s16000/IMG_20170820_194152_thumb%255B2%255D?imgmax=800)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh2ojPAgFz_tuB-3Z9K4k9dIC1OYu8447v3Sdi6j9cRwODhyWu2hvMfVhSV4vtijD84lDwVJaJL6aklY4TbjHroTxoZVq7B71isy31yibHhxtSQYon3S35ck-26Pxb2gJFDxETV-B6ZEKY/s1600/yullitka_5___BYEQqf2gwAeFydpXJwOpvBXwtBLg6rCdFln8ps0___.jpg)
![Бухта Гжіпе, Албанія Бухта Гжіпе, Албанія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEidpE3XnC84FMhyphenhyphenlsSZrRvvxVvXwGcUZxIN6p17rA_b9dA4Cu1j9DgVgzJyTxEjF3v5kInurO7oIgnCOI2lNxkvlYNgB1MtEf6W0Bhv_U19YtV99fMmWkfBXnKoEvF9xYuIcBfOfWo0iDs/s16000/IMG_20170821_090530_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
На пляжі можна жити абсолютно безкоштовно, але трохи спекотно буде. На скелях є пробиті маршрути, а трохи далі є отакі шикарні гроти. В поєднання з неймовірної прозорості водою це дуже приємне місце. Дуже.
![Бухта Гжіпе, каньйон Бухта Гжіпе, каньйон](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg-WHgckQfcq7_ZIQGJGP_9RbQracbg6n5cvSiBGU4sliVsFu1GI6iAQ4VtnJ09FBIpFE1d11w_at0d0tlWBfip3l07LFB9NV-E3vf7HGjkLJlFBGG4-LZFLFNT91HnYYpOzFzAnPRCCxI/s16000/photo5249361234954921975_thumb%255B2%255D?imgmax=800)
![Бухта Гжіпе, Албанія Бухта Гжіпе, Албанія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg2y2CjYbHMYLpMfw-gCLnpNRVTGFC1YG6ZvIuL5AadVA8-pq9quhYTm14qN_vVW3c7CtR2J3cmzxs-UeMSRqaK9T30zHTpBpDuc8jhWAchmnGa_NDhkc5BAtGMh8K2Nubk72mVQ1Q1aKk/w180-h239/photo5249361234954921989_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![Бухта Гжіпе, Албанія Бухта Гжіпе, Албанія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJKImFteMPb8K6jwbFosQy0FRzMH1Cihsqo8x3-M9OjecvixiVz2N35dfMMd7kX94hyphenhyphen9Q0bFHuH1lwfUQYqoofOgSc4TjB6y3eK5eH7vMEG4C1iD85PSaOT0CmJhwQGJXaQfdDuCVX9H0/s16000/photo5249361234954921993_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![Бухта Гжіпе, Албанія Бухта Гжіпе, Албанія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgWPrlwNloOdqGnMhcpx8LJK55IjrRLIlIEBZ129DRDohhQDQGD59Rz3kKge9uLFYvibfaFfKaxxZ6gSxdO-HqxXPtM7vyhqLU6REbjg5aL00DNQ4mlltjYUXU8bbDcDVNT_RqCabYcp9I/s16000/IMG_20170821_090350_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
Розвага - прогулянка каньйоном. Там прохолодно й високі стіни. І людей меньше, ніж на пляжі. І просто все зовсім інше.
![Бухта Гжіпе, каньйон Бухта Гжіпе, каньйон](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhy3j2_GnlnwX77tnTu54l9DVnIIvUQZlK8Vu6m_5ls7bwWyVOzMyFWFjoZYGHj-OV54IrR3AeFcHqAINEfiTQJxu69CeKaGbAUAEfY3ooDHJaFnG8bYO9cE-Ag6zhuJvWtfRIVZxRyYkY/s16000/IMG_20170819_103033_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![Бухта Гжіпе, каньйон Бухта Гжіпе, каньйон](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEharr8faEQtU00_ErNBLpeWXmCjdJ-N5QP4EYrrywQNi-7BgZMQHy3Txvkm5gfx_DfdY_Pwg6mvmOibibFGB-Lf9Nyjq0gGqwLnqmdkMV_Xsl4K7m_dZV4XuWm6cf6BSqjPPH9SPnTURxU/s16000/IMG_20170819_142416_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![Бухта Гжіпе, каньйон Бухта Гжіпе, каньйон](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgYVLvQkbxeQlOpOZQs-7MFSUScCBs0dJBTAvTnr44WGJEcqyB5E50m1itWEPfx7DSoMdKnt_GVJEzjFe1XfCbCdl-nWAkbdICh08yDrweo7dIkemG6MQF5gU0kWYZHYcHG9lx2PRJmBm0/s16000/IMG_20170819_143845_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![Бухта Гжіпе, каньйон Бухта Гжіпе, каньйон](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhoTrrNFq-z8J6a_m06Qo3qboeE4arH5ei-DC6J1gZiGBMKBZjE5hRYJCX0JeyvILV0bCx8KzB4-hS1HiulA2xvg7XKegfYh0fkm0yDMNzNVWUceK_7Lm2KE5Kr-sZRAcU6Fs-QBFpQ0EY/s16000/IMG_20170820_191053_thumb%255B2%255D?imgmax=800)
Та великий огляд про подорож Балканами з купою корисних порад
Албанський автостоп нічим не гірший за македонський й це ми зрозуміли майже відразу. Підкинули й до кордону з чудового Охріду, де стартував цей етап подорожі й від кордону далі! Два вусатих дядечки підхопили майже відразу з кордону кудись далі.
Земля в Албанії ще червоніша, ніж в Македонії а гори куди скелястіші й суворіші. Поселень й людей не дуже багато, а от вуличної торгівлі валом. Дядьки сутужно пригадували слова російською. Почуте від них албанською заганяв в гугл-транслейтоп, іноді успішно. Таким чином дізнались що у водія троє дітей, в країні багато мафії й різного негативу (проституція, кримінал) - не те що в Македонії, й кілька раз вусань засвідчив що Путін Путана а українці - добрі люди.
Зупинка - місто Ельбасан! Дядьки сюди їхали й про це нам говорили на кордоні, але я не дуже вдавався в деталі що це за назва й де вона знаходиться В Ельбасані виявили невідому нам фортецю - вони тут мабуть як в Грузії, на кожному кроці й ще не так давно використовувались 🙂 Та й узагалі центр приємне враження справив в короткій прогулянці.
Щоб водії випадково не підібрали, відходили в сторону від траси а як повернулись то поїхали... до моря. Так, ми думали про Тірану спочатку, але водій запропонував море в якомусь селі неподалік Дурреса, ми й не відмовились. Швидко тут все у них.
Англомовний менеджер готелю за кермом, як і всі - володіє італійською, каже що молодь трохи знає англійську. Албанія відкриваєтьс туристам, але поки відгуки про неї не дуже хороші - забруднена, каже, сервіс поганенький. Зате дешево й зараз безпечно.
- Я в Спілле їду, вам там буде краще ніж в Дураццо - море те саме, але без проблем в наметі жити, а в місто з'їздите як вам треба буде.
Саме те що нам треба, нє?
Проїжджаємо село Пежин, майже як Бейджин. Водій розповідає що поки дорогу не збудували, селе це було замкнутим й не контактним із зовнішнім світом. Й зараз молоді люди з цих сіл повинні шукати собі пару виключно в межах села. Діалоги стали цікавими
- В гірських районах часто таке буває, що люди живуть в невеликих замкнутих суспільствах, в інших країнах теж.
- так, але це село особливе. В решті країни будуть відкриті товариські люди, але не тут.
- у вас великі сім'ї? багато дітей?
- раніше було так, батьки жили у сім'ях по шість-сім дітей, але зараз як усюди у Європі - один чи два, у мене одна донька.
Це я насправді й так знаю, зі статистичних даних, але хочеться ж думку місцевих чути 😉
- нам подобається що країна гірська.
- не те що ваша, так?
- так, в Україні гір зовсім мало. Де працюють албанські люди? С/г, промисловість?
- та ніде, промисловості особливо нема, в с/г працюваим не хочуть... За кордоном працюють.
Ну, це ми вже здогадались, по частоті італомовних..
- тут багато чого можна вирощувати, але люди не хочуть цим займатись й овочі та фрукти часто з Македонії везуть. Зате у нас прем'єр хороший, правильні реформи в країні робить. Ще не так давно не було тут цих доріг.
Так під теревені опипились на березі Адріатики поблизу села Спілле. Висадив в лісопосадці уздовж берега:
- це не приватна власність, живіть де хочете, якщо щось потрібно, я в он тому готелі. Чао!
Чао це у ниє типове прощання, по ходу
Пляж біля Спілле - довгий й велелюдний (для нас, не для Адріатики), уздовж тягнеться ряд пляжних ресторанчиків, за якими лісок з якогось дивного дерева із густою кроною - таке ніби під товстим зеленим дахом знаходишся. В ліску повно автомобілів - усі з місцевими або італійськими номерами (теж місцеві), декілька наметів й багато сміття. За рядом ресторанів пляж стає зовсім диким, але теж достатньо людним - з зонтами, авто, якимись шалашами й стихійнми сміттєзвалищами. Відпочивають в основному місцеві сім'ями - багато людей середнього віку, багато дітей...
Загалом, якщо описати трьома словами - красиво, людно, брудно 🙂
Красу найкраще відчуваєш в морі - синя-синя вода, темний - майже чорний пісок, зелені береги...після місяця в дорозі це кайфово, під час купання відчував море естетичного задоволення й не знав, що за добу все буде куди краще, аж до забуття Спілле як такого 🙂
Поселились в кемпінгу - за 10 євро за все отримали анлім воду, зручності, вай-фай й безпеку речам. Решта від кемпінгу нам мало цікаво. Потім виявили, що все це (ну, крім останньоно) є вільно в пляжному кафе й можна було жити простр на пляжі 🙂
Поміняли 40 євро в магазині зв'язку (банки тут рідкість) й відчули себе власниками серйозного капіталу, так що можна ціни не в бакси-евро а в гривні переводити й оцінювати 🙂
1 євро коштує 130 місцевих леків. Все що місцеве, дешево: виноград від 50 лек за кг, кавун - 20 лек за кг, сир типу бринзи - від 400 за кг, велика хлібина - 100, поменше - 60.. Загалом, купівля 8 помідорів, 3 довгих огірків, 4 нектаринів й 1 дині обійшлась нам в 180 лек (1, 4 євро, 40 грн).
Алкоголь дещо дорожче: 1,5 л пива купили за 200 лек, місцеві вина: бачили за 300-500 лек, імпортні від 700-800 лек.
Кава дешева - навіть в ресторанах на пляжі по 60-70 лек, пообідали в кафешці трохи в стороні, але здалось що ціни усюди подібні (картель, чи що). Насичені м'ясом супи, які називали гуляшем, обійшлись по 250 лек. В цей час товариш з турклубу запостив якийсь смачний обід усього лиш по 6 євро на людину, ми так поки не вміємо, у нас поки виходить 4 євро на двох 🙂
Після обіду здолали стопом 160 км уздовж берега й перемістились з Спілле до бухти Гжіпе неподалік Хімари. В процесі змінили 7 автівок, водіїв яких об'єднувало знання італійської мови й Андрій Шевченко та брати Клічко як асоціації про Україну. Першим зупинився...поліцейський, зауважень не робив але до траси підкинув, далі декілька водіїв розмова з якими далі кількох слів з очевидних причин не заходидила. На фото я у місті Вльора стоплю кудись далі!
А за Влерою зупинилась несподівано шикарна Тойота Лендкрузер з чудово англомовним дядечкою, погляд якого - беземоційний і всепомічаючий водночас, натякав на людину явно не простого складу. Ілір - так звали чоловіка, розповів що займається бізнесом й політикою, в політиці відповідає за безпеку й спеціалізується на Близькому Сході. За першою освітою - військовий й захистив PhD в Угорщині на тему безпеки. Ну, так, тепер зрозуміло звідки погляд такий 🙂 Досить проінформований дядечко - знає про більшість наших відомих політиків й вважає війну з Росією елементом ігор навколо енергоресурсів. Про прем'єра не такої хорошої думки, як попередній англомовний водій - каже що більше шоумен ніж господарник, а хороший прем'єр має насамперед дороги будувати.
Паралельно показав на мис Родон - як українцям, варто знати що тут величезна підземна військова база, якою керував ( українець з яким він був знайомий. Також знайомий з Кадаром - тим єдиним письменником з Албанії, про якого я чув. Сусід Ілліра десь під Дурресом, старий вже й досить хворий чоловік.
За затокою Влери дорога пішла на перевал й спустилась вже на береги іонійського моря. Спуск крутим й небезпечним серпантином, на якому Ілір почувався впевнено, але новому водію мабуть складно буде. Пейзажі до неможливості нагадують стереотипну Грецію..
Висалили нас в семи кілометрах від Гжіпе. Сутеніло й автівки на крутій дорозі спинялись дуже неохоче. Тобто, довелось простояти не 3 хвилини а цілих 15, поки нас не підібрала пара... грузин. До того місцеві таксисти хотіли 10 євро за цю відстань й говорили що албанські люди на дорозі не зупиняються. Справді?
До повороту на Гжипе дістались вже в суцільній темряві. До берега 4 км дорогою чи 2 км стежкою над каньйоном й з крутим спуском, перепад висот - 200 м, здається вдень тут дуже гарно - вид на море й на каньйон, а зараз туи дуже темно.
Поставились де вийшли, хлопці з наметів сказали що кемпінг трохи далі а тут стояти й так можна. Ми послухали.
Зранку ж зрозуміли що чорний пісок й синя вода Спіле то все прелюдія була, ось де людія й справжня краса!
Гжіпе це невеликий, метрів 200 пляж поміж 100-метрових скель на виході з каньйону. Частина пляжу прямо під скелями, найкрасивіше місце. Вода тут якоїсь неймовірної прозорості, яка на дрібній гальці особливо добре помітна - пливеш такий й не відчуваєш глибину, усюди дно бачиш. Є кемпінг - по 10 євро з пари, але в кемпінгу не обов'язково жити - ми так притулились в одній з кількох вільних "ничок" уздовж кемпінгу, під оливковими деревами. Насправді, у напрямку каньйону досить багато хащів, але усюди чомусь таблички "но кемпінг", "но файя" й, контрольная, "бі евеа оф зе дог". Такий " ненав'язливий маркетинг" від кемпінгу, чи що. На пляжі ж - під сонцем, можна жити абсолютно вільно. Воду "роздає" кафешка - цілий день висить на кущі шланг й уявляє що він душ 🙂 Вода не питна й гаряча. Лайфхак - в каньйоні можна чудово перечекати спеку, там холодніше ніж будь-де в околицях, гарні "лежаки" й "сідальця" з каміння, можна поспостерігати за зміями чи іншими тваринами, якщо пощастить.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh2ojPAgFz_tuB-3Z9K4k9dIC1OYu8447v3Sdi6j9cRwODhyWu2hvMfVhSV4vtijD84lDwVJaJL6aklY4TbjHroTxoZVq7B71isy31yibHhxtSQYon3S35ck-26Pxb2gJFDxETV-B6ZEKY/s1600/yullitka_5___BYEQqf2gwAeFydpXJwOpvBXwtBLg6rCdFln8ps0___.jpg)
На пляжі можна жити абсолютно безкоштовно, але трохи спекотно буде. На скелях є пробиті маршрути, а трохи далі є отакі шикарні гроти. В поєднання з неймовірної прозорості водою це дуже приємне місце. Дуже.
![Бухта Гжіпе, Албанія Бухта Гжіпе, Албанія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjjy7BdaAqGawDGIRYu4VQ_ijwvMsGy9S9MEpcOWsQfrIMae3XPzLu4QhYafwem1TB2Hyxd-w4_gBymNCE0F7NECQr9N6iF-bSEHS66f15Fn8zOwhpCDoPx2wVMNRttY73Lchw0ftr4zHQ/w536-h536/yullitka_3___BYDjCC-AXR4Fq8Ov_Eb5Umupixny_CPveOtFIE0___.jpg)
Розвага - прогулянка каньйоном. Там прохолодно й високі стіни. І людей меньше, ніж на пляжі. І просто все зовсім інше.
З культпрограми навколо - монастир, з вказівниками, парканом, зачиненою брамою й архаїчною церквою, яку можна через ту браму роздивитись. Піднятись на скелю правда треба. ну і всюдисущі бункери. Їх в Албанії настільки багато, що ніякі програми ліквідації ще не впливають, що на кожному кроці натикаєшся.
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi8f3Rg7_Si3OKQudYVsrrwzwf2X6UaqpRqx58d9Kj2d20c_8JpG7hrB5ADDBCJIs6G2etn7s46HyIkEN-czWU4m0ehhGjOFZiHlUT209wcVerKEqfgoCv8a8KLUxXX8JuZXRw4qrWmSrE/s16000/IMG_20170821_104625_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgf9ugFWTKuDkQDB9kWm2JVuhS50VR65Uatd6OzcS__Ti7YgP-m88QkaEtEAkJI6G6tvCqp7MI7zQlQOQwmbUVUTRCh1efE-BdKjexH8N8Z_Ob2CXG_fS1QkIvURjuj76rM0J3x3RKd0eE/s16000/IMG_20170821_105625_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
![На море в Албанію автостопом На море в Албанію автостопом](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj-h_D3qc8nCOSINH6wxbUa9jgdxHedzMMBO1bJYpGn130jqEOeKBYq6vUes3jO-1Ga2df_5iKKquyUxG7rl3KAfJIwPyW1A-K6Qp7bYmk8BwduY4NlX6UyWth3F1FneU2VPKFRENrMsF4/s16000/IMG_20170821_104711_thumb%255B1%255D?imgmax=800)
В Гжіпе ми провалялись три дні, активно займались неробством й засоленням шкіри в цій чудовій водичці, а заодно й зустріли мій день народження! Це вже якась традиція, щороку забиватись чим подалі, на нього 🙂 Дикий пляж на півдні Албанії - чудове для цього місце. Сходили в ресторанчик - скуштували смаженої риби, яку зранку тут же чистили дялдьки, грецького салату, який у нас в наметі куди більш грецьким виходив і вина, албанського. Це було помилкою, яку довелось виправляти й переходити на пиво. Вино плюс пиво робить диво - або міцний сон 🙂
Албанське море було чудовим і це найвіддаленіша точка нашої вільної подорожі, далі повертаємось. Приблизно 2500 км до Києва. Поїхали!
Інші звіти про подорож Балканами
ПЕРЕХІД ЧЕРЕЗ ДУНАЙ В БОЛГАРІЮ Й НЕСПОДІВАНО КРАСИВЕ МІСТО РУСЕ
АТОСТОПОМ ПО БОЛГАРІЇ: ВІД РУСЕ ДО ВЕЛИКО ТИРНОВО
ВЕСЕЛИЙ АВТОСТОП З БОЛГАРІЇ В МАКЕДОНІЮ
Та великий огляд про подорож Балканами з купою корисних порад