Гоща - занедбана садиба з багатьма "але".

ГощаГоща - містечко з цікавою історією й занедбаною сучасністю. Варто оглянути оригінальний палац у стилі Шале, старовинний парк в якому росте багато екзотичних порід дерев, монастир з кількасотлітньою церквою.

Дістались до Гощі під час автомобільної подорожі по Волині, відвідавши перед цим Острог, Межиріч, Губків, Великі Межирічі та Камінне село. В Гощу довго думали чи заїжджати - фото палацу й парку з нету особливо оптимізму щодо красивого не вселяли, а день був вкрай насичений - тому й обмеження у часі мали місце бути. Допомогло визначитись те, що садиба в Гощі лежала чітко поруч із нашим маршрутом з Острога до траси Рівне-Київ.Насправді, реальність виявилась подібною до того що пропонував інтернет: палац занедбаний до неможливості, все в аварійному стані й не дуже жиле на вигляд, навколо сміття, старі стіни обкладень плиткою в кращих радянських традиціях. Парк справляє дещо краще враження - як і будь які зелені насадження, в цілому. Але й тут нетиповість своїм "невченим" оком важко зрозуміти - лиш дерева старі щось натякають. Загалом, видовище не дуже веселе,  але тут починаються "але".

Але 1. Палац у стилі Шале. От дійсно, нічого подібного в Україні якось і не пригадується. Стиль "Шале" походить із Швейцарії, де так називають невеликі характерні будинки з навислими карнизами у горах. Сама назва перекладається як "житло пастухів". До 18-19 століття такі гірські будинки набули "романтичної аури" й їх нерідко будували у парках. В Гощі, виходить, цілий маєток в такому стилі збудовано. Палац звели місцеві пани Валевські в кінці 19 століття. До недавна тут була бібліотека (на місці здалось, що автоколона - поруч ряд старих гаражів). Зараз більшість будинку ознак життя не подає, з одного крила якась державна контора знаходиться. Дуже нетипова й, потенційно, дуже красива будівля - цей палац. Як на мене, в ній є чималий туристичний потенціал - в поєднанні з парком й в регіоні з купою туристичних пам'яток можна й більш краще місце зайняти. Але це вже мрії. Поки ж маємо оригінальний, місцями навіть красивий, закинутий, але ще не втрачений палац у Гощі.
Гоща, палац
Гоща, палац, шалеГоща, палацГоща, палацГоща, палац
Гоща, палац
Палац-шале у Гощі


Але 2. Гощанський Парк - справжній ботанічний сад. Закледено парк ще у 18 ст. в англійському стилі. Гуляючи по ньому, ще толком нічого про парк не знаючи, помітили що тут є багато великих й товстих дерев - це завжди притягує й подобається. На деяких з них були надписи типу "модрина" чи "ясен". Але куди більше здивувались, коли почали про цей парк довідки читати - виявляється тут росте багато рідкісних порід дерев, завезених сюди з інших континентів. Найунікальніше дерево - гінкго, живе "викопне" дерево, яке в часи динозаврів вкривало наш континент, згодом вважалось вимерлим як ті самі динозаври, а потім знайденим в дикому вигляді в Китаї. Живий релікт. Й найцікавіше тут, що вперше гінкго описане в 1712 році, вперше привезене в Європу в 1732 році, а вже в 1754 (якщо вірити місцевим інформаційним сайтам) посаджене в парку в Гощі й росте там до сих пір. Й зараз можна це дерево знайти в парку. Крім гінкго тут ще росте болотний дуб (у якого крона пірамідальна - як в ялинки) з Північної Америки, софра (щось схоже на лілію) з Японії й ще кілька десятків різних екзотичних рослин з менш пам'ятними іменами. Такий от непростий цей простий парк в райцентрі. 

Гоща, паркГоща, паркГоща, парк
Гоща, парк

Гощанський парк

Додатково парк обладнано каретою, схожим на Леніна Шевченком й ще одним будинком з колонами й левами, який ми спочатку за палац прийняли. Але зблизька здалось занадто все несправжнім. Мабуть щось із радянського спадку. Цей будинок легко знайти, а сам палац-шале  від нього можна роздивитись поміж деревами. 

Гоща, паркПолісся213

Але 3. Гоща - центр "просунутої" релігійної течії. В 17 столітті Гоща стала найбільшим на Волині центром социніанства - течії у протестанстві, догми якої основувались на раціоналізмі. З короткого ознайомлення з цією конфесією дещо здивували погляди социніан - Ісуса вважали людиною (хоч і з божественним даром), джерелом істини вважали Святе Письмо - але тільки тоді, коли воно не суперечить розуму, заперечували первісні гріхи й їхній вплив на сучасних людей, заперечували ієрархію церковників, давали проповідувати всім хто вміє й хоче (а не лиш спеціально навченим ієрархам), хотіли розмежувати світську й церковну владу, поважали волю людини, толерантно ставились до усіх інших конфесій й  хрестили дорослих бо діти ще не можуть самі вибирати собі віру. Досить просунуто, як на свій час  - з такими поглядами диви й взагалі можна про природу й підґрунтя релігії задуматись та дійти різних небажаних "традиційним" конфесіям висновків... В 17 столітті такій течії можна було стати популярною серед "просунутих" людей й нарватись на неприємності від усіх інших. Що й відбулось. В 1630-х роках конфесію "прикрили", представники виїхали в різні країни Європи та Америку. В Гощі від социніан залишились хіба що згадки в історії, проте зберігся храм, збудований на противагу їм православними, існує по сьогодні.

Михайлівська церква Свято-Покровського монастиря збереглась з середини 17 ст.. В ті часи монастир був однойменним з церквою, чоловічим (зараз жіночий) й  значився як великий центр православ'я та культури на Волині. Згодом монастир став уніатським. З входженням цих територій до Російської імперії - спочатку змішаним (це коли монастир греко-католицький, а церква в ньому православна).  Після польського повстання, з 1833 року - повністю православний. В кінці 19 століття набув сучасного вигляду. В Радянський час використовувався для громадських та господарських потреб.  Особливо монастир не оглядали - парк нам цікавіший був. З нестандартного - на стіні церкви є діючий сонячний годинник з 17 ст. 

Гоща, монастирГоща, монастир
Михайлівська церква й монастир у Гощі.

Дістатись до Гощі громадським транспортом досить легко з Рівного чи Острога. Досить цікаво поєднувати поїздку сюди з численими цікавими містами Волині - насамперед це Острог, Межиріч, Новомалин, Корсець. Відносно неподалік (хоч і не так зручно логістично) - Губків й Великі Межирічі. На довго заїжджати мабуть не варто, як і не варто планувати ночівлю - в регіоні є цікавіші місця для цього ;-)

Резюме. Оглянути: палац-шале, парк з екзотичними деревами, Михайлівська церква. Транспорт: маршрутки з Рівного та Острого, проживання - краще деінде. Харчування - генделики й магазини помічені.

Вдалої подорожі!