Березова рудка - єгипетська піраміда й симпатичний палац
Приємне село з невеликим, милим палацом, екзотичною для України "єгипетською" пірамідою й мальовничими околицями. Сюди не кожен день ходить транспорт, але відвідати, безумовно варто - місце красиве, цікаве й наштовхує на різні думки.
![IMG_4359БРЧС IMG_4359БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiox9pl_0D1EjzXS-y8HVffeFVlhe7_JTbKsx39xU9pz1f-iK2xGzH2aT-W93LZBW5dEsZimk1SE8eS8y94M8lK5lI0mZIqM5nzKiLR-hdnH10ncJZjDty7A8f5ccDbMBaHb-ZSgwZymbSz/?imgmax=800)
![IMG_4390БРЧС IMG_4390БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg40KYoTV9KEXS7m5csev1wIW4FIDb4otFFJkgCvYO-_5kgqTL10-EvHn6kITpFR_moGmY6SWsLLh69As-pSH9DtTHfqJ5CLlfKMjPxKf6cYXicudxNbf8CgPZEqvt0uPV8ZmETGLzp7sqK/?imgmax=800)
![IMG_4394БРЧС IMG_4394БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhpF0_HrVdv9rTJg1vXYeQrpI5p0y8nYWn4cHNTe962ymAgyiz0ysNUhHIB3-Epzi9mBvEa80I0VgaUrvg_K0ViBU0dmm2jrEDUS_UptzD2VrfKGH1r34PvcoffuahETXGshyphenhyphenxUAQdYTeEo/?imgmax=800)
![IMG_4460БРЧС IMG_4460БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiQGjK8sMHiSPB8cbaknXc99x2umH7fGlWU9feq2d6AeVaJ12gC3-Ub_qKU5KT0d9U3BXBG7k-GqvCMraRiaBR8gWrXqiFhWs-GS0yTHm1l6CCgO3R3WQarvFSBgVmritYdnsCDFpKKYumq/?imgmax=800)
![IMG_4464БРЧС IMG_4464БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhCQibvzv00R7g_-m5XVVkcGyhqaKPnm3Nk0v6dLQSzQU6f5lGt1i-5JxRRiONkva7a61mZLU_URzQ74_vZf1XARS-qHX88r8K8N7EIPjstMKUHybCODmaVPgkp-JHW9bpeH8Bs1MpHpaby/?imgmax=800)
![IMG_4450БРЧС IMG_4450БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhANslXxoC8BzdmQUn06TjRQ3GxvLEPO14UX2Qpr3kKsuP3vl0LAaOgNvbyWuJbUjSlpmE33TlbnW094mG4OCcRjgmjBYdkx9IUj8wYXPfeA5IEIDI_98HbuMSIW31_t4CTZ_ZAkMVrNlNZ/?imgmax=800)
![IMG_4457БРЧС IMG_4457БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh95OuetvJSsWTpi2Vcbh3d_AQG466IuBI0OGjsJg-32OxFoM5OWumMwUDbBvY6gk6Kfwd9kf-OQ0cOkhQn4uEpyo_FU8qwVolRSvL1QLqbJKXvvS-Tt2x8WvaOdKqf7a72ICsuLWKsNHAT/?imgmax=800)
![IMG_4467БРЧС IMG_4467БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjdx0dfZOaKVUPeyqQEYWS2R3YuhXJVOrUk4C-Eqmqa8FIZDJpsuYg47sX3JQH-B2oQX2GYQiNJFvPcHS_OsVG_9_zxejfd0E_TC_is-2YwRn4toc2Oy1QWQzacctGSZXszl3u24levCyMg/?imgmax=800)
![IMG_4465БРЧС IMG_4465БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhdnfTE9_4OtYxqNnaleqqgGIb77O3Cb7ZfGsX3vwhDynYAy7zIIVYcgH2z1kZ3xsK0ekQBn7pXIB0B52yunJKNKl0YA9dE0arq07hvpyOTVHxCuThR7OSZHCXHs4-nPu5yYFtv5ZlCl18W/?imgmax=800)
![IMG_4448БРЧС IMG_4448БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj8TagR7PcEZ79GpWkraige_QgcLrLs1UxMq27k74LcTuPZCWe_uDcH_B5NYirfxmYELOrieFzNgVFbD25RxNWXCtFwZnibY7pNLE1MetDBYCa_MVwxCnph8xwurKdQMUa3Pre9cWbpa0_M/?imgmax=800)
![IMG_4492БРЧС IMG_4492БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhc-xxlHeSjrK7aBDe0tCSt-y44Y1IrklYmvEkQXDN2DNF34gyd5_a8l5oanUA87JKzQFR4hxDKgR_3QSax9kk5jhvBPQx0g-L1ktlfHrbC3zoHsem18P0_0QOHitz148sWCwoENJ-6jGpx/?imgmax=800)
![IMG_4504БРЧС IMG_4504БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiP1ZozhYGseZNAM9Xo5Jq0kM1eUtAKR5UxfnHFtYm9emM0Ol3Yu_unNxSTkRfAd4lO9yPipKLQ2c0LBxo6VIOSErwSH_iXNGcAc4EgCP5olfaN5wD9LVCjtUgKlL36-e5CRkRQDpFXYntI/?imgmax=800)
![IMG_4485БРЧС IMG_4485БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg9W3hOLS1tSpKDCH-NRBLGqwO5JhJQpnerapkxMeOxzu1DBUNQ9Myac0FB3zipt1IiAVhYZZRuKDFTbJDYrypzHrsCYoOkrRZ8UvMIttv28x2JUuR4T8babafufT_Rubbivpo4HrCf81iw/?imgmax=800)
![IMG_4500БРЧС IMG_4500БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjOMJ_VkEilIJUyBiua3RLONZ4kF6Y2P4K697dBjcZaGLP46DenRTlqElU61MfGDDnswILfYcppjbbqlp9ZEnMNKojJkKN_Z3-CKFnBEdCQwKh6grdR5ds0BYepbciDGbFsinIwF4cFs10w/?imgmax=800)
![IMG_4495БРЧС IMG_4495БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjcrw7Q4Fma7IZ8hUa6kef0TKSkcvD1TQa-Dkl02FGF2NjPbc68QLu6Hxxu8uG_loatzMgy6_lbmUeX65WlNHLt_8YfT15y3kYF8jaCLBntIWbZIwZrZ1gct6e71WZHTH6aNw7E3wooFu8A/?imgmax=800)
![IMG_4507БРЧС IMG_4507БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhlyp98VUc8ekJI5sHpS5278fAop9FPcpDd6vFPBy9TF4G4f035VJFLYF0GpqsevI_CdHQV3fj2rnNwhVGiHlneouTgoCnTFKy6kWDmw4vXdac8Fe56bB_a5Lh2XUAdUmabjuxrUH4kB_IH/?imgmax=800)
![IMG_4498БРЧС IMG_4498БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgD05ckgtNZuanwVivFGfAWqzpXgcYal-FpkFzuPUkYj8dSQ1Hn2UEGkwfDIgZfljV2kt4SiDWjHyAWTuLvgghrelVTsFIUh_ChX29FVhVttqu497LiJtoygj5UEkKquGWASqL9OQQDL-nl/?imgmax=800)
![IMG_4518БРЧС IMG_4518БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh53PHdq8MqH2TZXl_egxkKp1icsrO315fhYw3XPajW3CUA_HtTYexGlhM273f-HGRi__57FLpYnuYH1R01r2TfQxFLLlTHurxKQKYJ8UADWjEYdrToaOnCL1_j4k9rkHl3CCem1ByWMldS/?imgmax=800)
![IMG_4429БРЧС IMG_4429БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgSv8zyNJn4sMILPvj8DuTggvWc0kSD148EoW1fuuhFotye6TYqtZPJPctE8a6K_DoxSUMXiqnG7GW6jF8u7sBK74dL1PpN-kxNT3oIEkn0mJ6LQADyQWR4M43fYhY7-9sf9mMipuX6fcLF/?imgmax=800)
![IMG_4410БРЧС IMG_4410БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhzfi9eeu_TYSiHCVzyXlOXq117fxjDb70mtkswQluu3hdXfd6X1vR_95LG9wbUkQm0RUT2eDPMmgVOAac8R8tG1vEfx8FwYuoYE32EsgAieObfTxM85PhwGGrOsGcJO78UwrRYBsBqvvBy/?imgmax=800)
![IMG_4511БРЧС IMG_4511БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgKB8MfRsNPxpTZ2pNbDGg7YBOX1_5jqXb4brDQQNXpbhzeTUlqPXa3vibISftlBD8AFl69HefqrWNUdN467-qSqdGUYqYiRah83u6c945mwdKBcq41suZaaDzYL6E8HS11R9yJE3Hl3V2c/?imgmax=800)
![IMG_4406БРЧС IMG_4406БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiyiWZ_FYDs-_O2P2Cz_WA_LmnNpwVQso9PRIQ5bXbvTAJrkA-HdIQZnD6nBYuU6vDM0lBMoKakSAAgzVev90BYvq9Pl-Xgm7ic0eCoflj-QK2t_E3RyptODMEHw6vAPltY8JE7A0mc11LQ/?imgmax=800)
![IMG_4478БРЧС IMG_4478БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjqqTpNzz894pk2qQw7ji322Dljn05i5d7SAnbXiO3lsc8s9d283xBjBrGGr2KHSzG0cKOLwmFZSlKRSWxK3BHbZAACJNZ2JsgWRIjYFDaWZN5bh2NjFEA8b5hhySiZXcIe1cUsoPYJc8sY/?imgmax=800)
![IMG_4378БРЧС IMG_4378БРЧС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgWlQHyRsX2B7y5gs7bxSARoFKSCSSIHdR4A3lLxtzlAuftAQGKwKiqnQ8LVYEcwsQxEKCWI_tKCedeVhIIK8zrpgzSL0Ny4621bTjH-u45TmwXUXAIkpc4qMJKgFqrEF77PWuRLeJTNtex/?imgmax=800)
Потрапити до Березової Рудки я збирався, вже декілька років, починаючи з часів планування квесту до Полтави - тоді відмовились від локації в селі після спілкування по телефону з директором місцевого музею, яка сказала що “в той день автобуси сюди не ходять”. Перша думка після такого - ого який “ведмежий кут” й морально готувались до “походного режиму” й повної автомомії. Насправді ж все не так погано, село досить солідне - хоча красивого тут дійсно більше, ніж потрібного :-)
Транспортне сполучення тут слабеньке й по сьогодні - автобус з Пирятина ходить декілька разів на день, а по суботах відпочиває (хм, таки шабат? :-). Вибирались з Києва після обіду , тому логістична схема вийшла не сама логічна. Майже опівночі дістались електричками до станції Грабарівка, звідки прогулялись пішки - з містичною темрявою лісів та полів, блуканням майже пустим селом й ночівлею в наметі в придорожній канаві. Наштовхнулись на якийсь дивний пам”ятник посеред лугу - назвали Сталіном, бо схоже, виявився Кіровим. Від станції до Березової Рудки кілометрів 12-14, дорога йде через просторі поля й досить симпатична - особливо після села Вечірки, коли з”являються луки і ліси Пирятинського НПП й чималий став.
Вечірки село невелике, чого не скажеш про місцевих гусей й качок - телята, їй богу. Вони тут не тільки на подвір'ях, ставках, дорогах й стадіонах - а й на стінах, воротах й парканах. Ще в селі є “допотопного” виду дерев'яна церква. Прийняли за древнощі. Потім вичитали що таки дійсно їй під 300 років. Про це село ще окремо напишу.
Березова Рудка село побільше, тут навіть є 2-3-5-и поверхові споруди й солідний по площі с/г технікум. Контрастно, взагалі - помітили в селі два діючих стадіони, проте не змогли купити хліба (хоча є кілька магазинчиків) й знайти діючого генделика. Самі заклади, при цьому, були - але в цей день вихідні (свята неділя?:-).Місцеві сиділи за столиками на вулиці біля закритих кафе. Взагалі ж, це круто - коли спортивних майданчиків більше, ніж генделів!!!
По дорозі до Березової Рудки
Березову Рудку заснувано років 300 тому гетьманом Скоропадським. Найбільш цікаві сторінки історії пов”язані з шляхетним родом Закревських, власниками села. Це вони залишили по собі усю архітектурну спадщину й різні цікаві факти з життя, які можуть розповідати екскурсоводи й блогери. Взагалі, шляхтичами Закревські стали достатньо випадково. Вженився бідний кравець на бідній козачці. Власне, все. А далі у козачки виявились імпозантні родичі брати Розуми, які зачарували імператрицю Єлизавету так, що стали великими діячами тієї імперії - один гетьманом, другий, емм.., фаворитом. Закревські шанс зловили й теж розвернулись не на жарт - один з них став в Гетьманщині Генеральним Бунчужним (щось типу міністра юстиції), інший був директором Академії Мистецтв у Петербурзі, третій - відомим дипломатом й у інших галузях заслуги мав, а також послом Імперії в Єгипті був. Останній діяч з цього роду ще не так давно був віце-прем”єром уряду Великої Британії (2010-2015 рр). Отакої.
Піраміда.
Діяч з Закревських, що служив послом в Єгипті, залишив по собі піраміду - найвідоміший для краєзнавців об”єкт у селі. Відомість викликана унікальністю - путівники пишуть, що в Європі усього три піраміди-усипальні, одна з яких в Римі й дві у Полтавській області. Модна у 19 ст. єгиптоманія дісталась й сюди. Висотою піраміда метрів десять, збудована з цегли й отинькована чимось красивим, біля входу свого часу богиня Ісіда стояла. Все “як має бути”. Існує думка, що будматеріали з Африки привезли. Не впевнений, що думка вірна - занадто звична цегла , але будували дійсно “як у фараонів”. Взагалі, прикольно, знайти щось давнє й єгипетське посеред “садків вишневих коло хати” на Полтавщині. Єдина асоціація з цим усім - мультик “як козаки”, де козаки до Древного Єгипту зазирали:-)
Піраміда нині - видовище вражаюче по суті й сумне візуально. Дивовижно, що таке взагалі трапляється в “наших широтах” й сумно, що закинутість пам”ятки перевищує усі очікування. Окремо оцінити піраміду дуже складно - вона знаходиться поруч із закинутим "клубом", побиті вікна якого не дуже органічно доповнюють видовище. Поруч цвинтар, дитячий майданчик, сільрада, недіючий фонтан й пусті клітки з якогось невеликого звіринця. Щось у цьому є - чи то постмодерне, чи то постпокаліптичне. При цьому село, загалом, приємне, в міру живе й люди там милі. Сама сільрада теж є історичним будинком у хорошому стані, засаджена старезними тисами (?) по яких так добре знаходити колишні панські маєтки.
Піраміда у Березовій Рудці з різних ракурсів
Палац Закревських
Інша пам'ятка Березової Рудки куди збереженіша й симпатичніша за піраміду - палац тих самих Закревських. Палац невеликий, збережений цілісним комплексом, разом з двома флігелями й рядом інших "дрібничок" - альтанкою, фонтаном, алейками, парком. Палац більше милий ніж помпезний, але деякі елементи декору дуже класні - сподобались сходи й колони зі "зворотного фасаду" та балкончик над центральним входом. Палац знаходиться на території технікуму, знайти не складно. Пишуть, що він постійно в ремонті - так от, здається, ремонт закінчили. Стан хороший, хоча місцями не завадило б завершити розпочате. В одному з флігелів невеликий краєзнавчий музей. В час нашого приїзду зачинений - неділя й понеділок вихідний. Вихідний у суботу у маршруток роблять його важкодоступним для "мандрівників вихідного дня". Згодом місцеві жіночки порадили “так треба було їй подзвонити”, але самі дми о цього простого методу комунікації якось не додумались, “діти асфальту” :-)
Палац Закревських нині відремонтований
Місцеві, як уже згадувалось - милі й позитивні, легко йдуть на контакт, Принаймні, при такому легкому, “дотичному” наближенні, яке відбувається під час подорожі. Туристів, здалось, тут бачать рідко, тому ще дивуються й звична реакція - “що тут дивитись?”, хоча вже наступним питанням цікавились чи бачили ми піраміду та палац й чи сподобалось. Ще одне поширене питання - “а де ви будете ночувати?”. Це я наївно думаю, шо столітровий наплічник за спиною є відповідю на це питання :-) Взагалі, сюди добре з ночівлею приїжджати. Крисивих місць в лісах понад річкою чи озером, візуально, більш ніж досить. Йдемо собі й спілкуємось, що місце хороше для автобусних турів - бо так насичену програму можна скласти, та зеленого туризму - бо красиво й спокійно тут. Околиці мальовничі навіть на початку березня, в теплу пору ж тут, мабуть, взагалі феєрія красивих природних закуточків. Зелений туризм тут таки існує - випадково зустріли хлопчину, який зізнався, що займався цією справою. З іменем Тарас Завітайло, інакше й не може бути, гадаю :) І от, щодо людей:
Грає море зелене,
Тихий день догора.
Дорогими для мене
Стали схили Дніпра,
Де колишуться віти
Закоханих мрій...
Як тебе не любити,
Києве мій!
Знайоме? Про Київ, так, але автор - Дмитро Луценко, родом з Березової Рудки родом. Тарас Шевченко тут цілих разів 5 бував, написав кілька картин і, здається, закохався (напевне таке про усі місця перебування відомих персонажів знайдеться).
На фото далі усі інші речі, які в Березовій Рудці привернули увагу.
Сільрада у старому будинку й невеликий пустуючий звіринець
Власне бачення комунікацій та торгівлі
Символічне гасло у закинутому гуртожитку
Як доїхати до Березової Рудки.
Дістатись до Березової Рудки з Києва громадським транспортом можна в різний спосіб, проте простих варіантів не намічається. Автобус з Пирятина до села Вечірки (через Березову Рудку) ходить за розкладом на фото. У Березовій Рудці він хвилин за 10-20 до цього часу, як їде з Пирятина й через 10-20 хв, якщо навпаки. До Пирятина дістатись можна чи не усіма маршрутками-автобусами у полтавському напрямку, або ж електричками з переседкою в Гребінці чи Ніжині (якщо часу ну зовсім вдосталь). Автобус проїжджає по вул Європейській, в метрах 300 від зал вокзалу. Кажуть,, є пряма маршрутка до села з Києва, від метро Бориспільська о 18, 00 у п”ятницю й назад у неділю в районі 13,00-15,00.
В нашому випадку, тобто - електричками, це дешево й довго. Через Ніжин обійшлось в 20 грн й пів дня в транснорті. Росклади уточнюйте. Сенс порвторювати наш маршрут є, якщо прогулятись через поле асфальтом 12-14 км для вас не проблема. В іншому ж випадку - будйте логістику черед Пирятин й не по суботах. Харчування - печеньок у селі багато по магазинах, але краще ні на що особливо не розраховуйте. Проживання, як на мене, ідеально це намет на березі озера. Але й якийсь зелений туризм тут є, пошукайте у ФБ Тарас Завітайло, краще розповість, гадаю.
Знайомий описав відпочинок у Березовій Рудці так: "Один з найкращих осередків в Україні, що приємно - з великою кількістю майстер-класів. Ковальство, писанкарство і навіть аматорська астрономія з домашнім телескопом. Господиню звали Марина. А яка там полтавська кухня)"
Знайомий описав відпочинок у Березовій Рудці так: "Один з найкращих осередків в Україні, що приємно - з великою кількістю майстер-класів. Ковальство, писанкарство і навіть аматорська астрономія з домашнім телескопом. Господиню звали Марина. А яка там полтавська кухня)"
Розклад автобуса Пирятин - Березова Рудка - Вечірки.
Ми з села вибрались маршруткою, відразу перескочили електричкою до Гребінки й далі до Черкас. Нічні Черкаси запам”ятались кльовою цілодобовою кав”ярнею й просторою радянською монументальністю. А о сьомій ранку уже були в Чигирині. Такі от манівці глибинкою виходили у нас на восьме березня.