Катарагама– святе місто у джунглях
Катарагама - невелике містечко в джунглях на Південному Сході Шрі-Ланки. Місце цікаве й подекуди навіть святе, при чому для кількох релігій відразу. В Катарагамі є декілька ефектних храмів, дорога туди це невелике сафарі у джунглях й загалом місто колоритне та варте відвідування.
Потрапили до Катарагами відразу після сафарі в нац. парку Ялла. Дістались автобусом з Тіссамахарами. Їзди там усього нічого – менше години. На ніч не залишались - оглянули пам'ятки за декілька годин й ввечері поїхали у гори, намагаючись дістатись до Елли.
![Катарагама Катарагама](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhKYbBR0lGf6niNQ60zxBXf5P1MhkuG3ERYW_05KNryBn_oB34UeqrS0F-oQ3Wc6az4sceqf8xFIJyl6Yy2-ofu1COU_PngGwUGhzM_Htau-nu_mWedqj4yc44nTMGgtqgV1sFrj1EwWNnc/?imgmax=800)
![Ланка (828) Ланка (828)](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjfIvrXL8JihH3zgsiDQB2z4ySFPJXyPdXUj56r0eaOoEn4E_fcgU7AeN42TzLGMxIjaloVwm9ES76Vg_Hn71NU9YLFAaBn1yBT6_qZoqGGyEuUS32RZ8_2lLVbetH7EC9Y80ulyGUqc1VV/?imgmax=800)
![Ланка (821) Ланка (821)](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjzhHgLfHWVxqkZDcqu_RYRwnMVp65ulDQcFy1ZhjmOd1fVgno3WSbMila1oT5C35MPtLjQeiSuEfXXd4eaGeui05z79V1_Xl9d0t03mQUwJtg4WR7cFM8Uun_Y5Pxz6znFNBBhKRE_HOja/?imgmax=800)
![Катарагама Катарагама](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhQp-Cb7iuYyVLUu2WUgqHYJVm3Dx9aHFSScHZeAQu5DcPdPT3pZ1ietWuwFUNgGxHFzru5MhcgRJoO6yk9mEm6cklX0SFmXQST39iX3Xep3ZUNkzkT5ncrqgmkub9NLnIR7cDT6v8HM-D6/?imgmax=800)
![Ланка (825) Ланка (825)](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEguAbMTEbITk8umfHfqdnut9j0pKi_e0E3F6cfZ47gRerECTC26SFi_KR2AnJdmfmgNFbEZnbNpCNmt9OpIESZjBpb0a8iG99zVFfHBWrmRITuAtNxMkHJn9olmpwMgSXy5P9xsQhWSMW00/?imgmax=800)
![Катарагама Катарагама](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiUU93mzYOc70WicLGy4fxNxwhPGI89Im7oJQWFVkCUtOHaF2iX73o3SUYY9eU_VanA4rKz_lhhq0HZTk7MuzGB_4pDGECygIU2gELRj6wMPLpcGK_iE1sJHe5n2nufzXK-JJwRVXxdXect/?imgmax=800)
![Катарагама Катарагама](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiJkbaYCYCvz5yjCfzmtfCFkFxS7XWrWzd85DEW3fW144HeccSFdg7od8SsQOL98dk-GFLcKk0PP64TBMF670FdYRLsEPtcajTPADGZc0NxiDORpQ59VhQIbinbmqvWkVWHfJN6kXlLnnlX/?imgmax=800)
![Катарагама Катарагама](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgHaBK4sGWV0BMYEe-dL4TmJgOsfBzMwi1xlI38aGtcelSdeS4NFgWOZIAPpKW5npht8LBfyvn_BbV0l0g2GBixtVLGBelO1KGzBoX2-WXinK7YtUVuExr8JFwCNtO3bD3pbEcWEXiiwIOO/?imgmax=800)
![Ланка (800) Ланка (800)](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgl9q1LJorP8TpmBHKfBIhD2IZAgiDdwunYXerMJNM5IGz7uaSjC9qwdXQSn2UDgIqQva7AE52aRcAGzmq1tPZmbjY7P4jkTWSJeRjmH3qhUGafII6LRd0KQQD2jsf-lZsxkpMic_5L_TSm/?imgmax=800)
![Катарагама Катарагама](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjzM9TtKY82NA7aBVpNNW0BB4F-SYC91nRta7jZxCJ2kix3yMzh0bRHkGy5OJ1GrhXQZbQbvi5TtjQzGTN0HAoUhkPMMXxUqvcj29ip7jlGvceUmk8h2vO7zsj1pM6r4R7ANpLslSuYVBHT/?imgmax=800)
![Катарагама Катарагама](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiHyQUAaiEwqJALqCNODK3l1D2Ql3mREQppC-buw9TBJDXT15Cx9LOv4cX8DFUO4dkxsMSJIkauYma9ltEHeRVZuT1d5WJnG2k3oSvGAIJaL_GPCDEvfsmJ3CEKqnxslf7qumLd6fWVgERZ/?imgmax=800)
![Катарагама Катарагама](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiifAqUx7mmMQtQ6qHbPiSnyGXk3vFyBrxrO6MPBke_3iY5yIkfzOQgMHQPUYr6YZqYI3ViwXOKbqgQNRJ4Jrw1Xejay6VjMHbZ5vlR820v_AJamth4XVmzjwUUxvk5DqTqr7V1OxgkG5-o/?imgmax=800)
![Катарагама Катарагама](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj9IGSxttUGF-XSpFKJyAETeXg5JTfJC2_sjZe2mqy3R6aQIp5jcqStxChJ5POxkNEG29eGI3HHcZu53qMfGuRY08VBNCEeIqkkNxWW9Ax8_lQKgVt9ZjvdjibrFg2X5ue_8h1BTsGCWzap/?imgmax=800)
![Катарагама Катарагама](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgXL-OwM2C1PWYDsvSzZTmk29aDjHMvDaNYeh41XQVICPhHlTPGPiwFNmULtcOC2RDBbIfb3snChUhvmBK9agnDE4YUFsDe0Ucyr8sHXiZl8CpY2ksj2EfGsJVoH6J-xWfKQQ61yiIYUNNu/?imgmax=800)
Іноді здається, на цьому острові майже все священне чи "освячене" присутністю Будди чи якогось з інших богів. Не дарма ж Шрі-Ланку іноді називають Єрусалимом Сходу - за концентрацію святинь різних релігій.
Поїхали!
Катарагама знаходиться впритул до джунглів й переїзди автобусом до міста це теж своєрідне сафарі. Двічі автобусу перегороджував дорогу дикий слон, одного разу навіть хобота в салон запхав, добряче налякавши Юлю. Декілька раз дорогу перебігали мангусти, вздовж дороги носились мавпи й павичі - чим не сафарі? Безкоштовно, доречі. "Коштовно" тут теж пропонуватимуть, при бажанні можна звідси а не з Тісси в Яллу стартувати.
Яскравий місцевий автобус й слон на дорозі
Район з пам'ятками знаходиться не дуже далеко від автостанції й з цікавого тут - декілька храмових комплексів на берегах священної річки. Вже за кілька кварталів побачите різнокольорові риночки з різними речами для паломників, за якими вже й мости через річку проглядаються, й храми за ними видніються.
Найпомітніший і найвеличніший храм – буддистський Кірівехера. Храм це величезна старовинна ступа й кілька будівель навколо. В цій великій ступі, назва якої перекладається як "Молочна" зберігається не що небудь, а меч Будди! Так, Будда був мирним й меч для нього не зовсім зброя - цим мечем він поголив голову. Навколо Ступи чималий храмовий комплекс з статуями, колонами, будівлями й дикими банківськими півнями на газонах. Храм дуже древній - уже дві тисячі років тому тут щось знаходилось, а станом на початок ХХ ст вже були "тисячолітні руїни". Їх відбудували й зараз тут великий та красивий храм.
Кірівехера, буддистський храм в Катарагамі
На відстані алеї з товстими деревами, мавпами й торгівлею від ступи знаходиться індуїстський храм. Для індуїстів це місто ще більш значне, ніж для буддистів - у тих на острові багато "точок святості", у цих поменше.
Храм називається MahaDevale, присвячений шестирукому божеству Муругану - войовничому вершнику на паві. Пав багато в декорі храму, огорожа особливо насичена ними. У Муругана принято просити зцілення. Раз у рік на цю тему цілий карнавал відбувається - з натовпами бажаючих. Ще в храмі культивується самокатування - зовсім як у ранніх (й не дуже) християн. Один дивний ритуал ми бачили - коло невеликої каплички такий же невеликий натовп на чолі із колоритним бородатим священнослужителем оточили жінку в сарі й з того кола було чутно дикий неприродній крик. Вирішили що то "бісів виганяють", але може й публічне самокатування було. Такий відповідальний момент навіть фоткати не хотілось.
Заходити до храму прийнято босоніж, через що час нашого відвідування помітно скоротився - пісок оцей пекельно гарячим для незвиклих ніг був. Перебігали від затінку до затінку, викликаючи посмішки місцевих.
У храмі росте важливе дерево. Дерево Бодхі в Катарагамі посаджене в 3-му столітті до н.е. (2300 років дереву, норм так) з насіння того дерева Бодхі в Анурадхапурі, яке висаджене з насіння того дерева, під яким Гаутама досягнув просвітлення й став Буддою. Неабиякий родовід.
Інформацію про подібні цікавинки, історію міста й інше зчитуємо тут же з інтернету, який Діма під’єднав собі в робочих цілях. В наш час якось вже й без путівників подорожувати можна, все на місці знаходити. Мобільний нет на Шрі-Ланці працює куди краще за “стаціонарні” вай-фаї, до речі.
Маха Девале, індуїстський храм в Катарагамі й священне дерево Бодхі
Територія з храмами знаходиться від міста за священною річкою Манік-Ганга. Річка ця, вважається, має цілющі властивості завдяки корінням дерев, які по їі берегам ростуть. При нас там в річці десяток людей омовіння робили. Бувають й масові процесії, як в Індії - навколо багато витоптаних берегів й просторих східців для заходу в воду. Дерев старих тут дійсно багато, а чудодійні властивості краще залишити на совісті віруючих:-) Зцілюватись ми не дуже намагались - судячи з вигляду води, довго б потім довелось зцілюватись від того зцілення. Підем но краще мавпочок пофотографуємо - їх тут теж багато.
Священна річка Манік-Ганга
Прогулянки Катарагамою. Дерева й мавпочки святого міста.
Пообідали в їдальні для паломників. Як завжди - дешево, ситно, гостро.
Цікаві мешканці автостанції
Очікуючи автобуса на зупинці в Катарагамі, познайомились з цікавою жіночкою, яка нас таки здивувала. Жіночка ця на станції живе - разом з чоловіком "приватизували" слабо використовувану частину зупинки (ту, що в неї за спиною) й обладнали там щось типу кімнатки з ліжком й кухнею.
Не дивина ніби - чимало безхатченків на станціях по різних країнах мешкає. А дивно тим, що жінка цілком собі "соціально інтегрована" - нормально спілкується з людьми в місті, користується мобілкою, розпитує про наші наміри й розповідає де на Шрі-Ланці гарні місця, що треба відвідати... Незвичні якості для подібних персонажів в нашій реальності, але цілком нормальні для ланкійського позитивного світобачення, коли щастя явно не в матеріальному.
Ми й позитивна мешканка станції Катарагами
Поїхали! В цьому позитивному (як завжди) автобусі під галас водіїв та посмішки пасажирів рушаємо в напрямку до містечка Елла у горах. В напрямку, тому як прямих автобусів у нашому випадку немає, але розвинуте сполучення між ближніми містами дозволяє легко робити "серфінг" – швидко перестрибувати з автобуса на автобус почерез 20-30 км. Вже до вечора спека зміниться дощем, сон голяка перейде в закутування у спальники, небокрай суттєво викривиться, а частина "баченого" опиниться десь внизу. Зате з'явиться чай, багато чаю, й мальовничі та завжди неповторні гірські пейзажі.
Поїхали!