Бар: храми, монастирі й італійська принцеса.
Від відомої колись фортеці відомого колись міста наразі майже нічого не залишилось, проте увагу привернуть декілька старовинних храмів та монастирів у центрі міста, що зробить прогулянку містом Бар цікавою, хоча й нетривалою
![Бар, Бар,](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgkFoax6q_cUB4QSWtXCp6WJ_5umkKhIwEAc5_gW8mrnE12osesNnqLRzhoMiweh2xN7hiVrppcOom6pZfpPcjDgMGtW4Ibr35P5sSDCxxG6iMCyVndCiHjwLosNpSxGLZvpWxsPWfnPmiI/?imgmax=800)
![Бар, церква Бар,](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgUEkvlTLUYDa0IK7rFtlvxy80oC6ebj2bnmQVj7hTbuNzLchH9sQ2rTYg72V5yR97cWY4-UtCL_N5X4bV4p3qdaodfRxjY3yX-_xpHOszXt_dbaMa4UtZsry12ejYjVaLoEC33T-tdW4OC/?imgmax=800)
![Бар, церква Бар,](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiVhDGzuMhS22OHGJFIxsKM0R4AzqgDXNNmZ3ok-26W8SMp91IDyqC829-8xk_7ab2lB7mXoOL9C8vZgDvR_CLh8Mqzk5FKNcRIWFgCUGIDjmGGeif5588S5UWBZ7Df-c9p2eSMOyNrNfNs/?imgmax=800)
![IMG_1743дніпро IMG_1743дніпро](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg7Ayr_0dy5dpA8B0Xgknvf3IEFXK9e-NOxmWV0xvkUzu8hC2NuNjmrY8_iHhmFjA9qzcV5YBsonIb8FtANUt_Mxtjfhywz-B6CL-OZcgnP9l1RauLdnk2ag6Jc9cnY0ZL_xfd_sqZ6rZSp/?imgmax=800)
![Бар, замок Бар,](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgMAXMd7qJ3nYfaZ8AaRre92QqgIhXw1lCOp8u5sTZq5CIepIR8RLKyIxzUL6wTcbManD3ew89lbEo88I5fqdqa6GyJ5x0Ovnjogg8pW6CbOs1-h_sXTC36sz1kQyq1FHLiSz_lHeh7WJH9/?imgmax=800)
![IMG_1775дніпро IMG_1775дніпро](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg6OLo-GwBrdrpS8Z-SOJ6F5awevtOmrv9BdPj31hyphenhyphenMl5EqyOe9b3fERxYHZc0lqZHGPP_v1C_svKdcAaf5y_vwYZ7li0GU5a5I0N4wkaPMesRg8mAfeBp7Fju-Nf0z6g30Hf4iEVOXsQ5o/?imgmax=800)
![IMG_1746дніпро IMG_1746дніпро](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgm_tjWH1eXau0f7M6Mh_Izp_8tGyoo1dbCSSeDNLF_mPmg1hnrxK3bGdneQKuXlriatXvAHs8eZI66UZqbzdQFMbjcrWHakPxDR0VLUDtxRiK_90u9PNWn56oOlBEEJZO76xczL9jU-QMA/?imgmax=800)
![Бар,парк Бар,](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgLnjfT8_WAWeeKF2j05TFo5ssDlbZs_4YYqJeAAFWhgp6jWw6IRi9wPmGsIqIdln9SwwTAlrrRegcuU371Oy7LlZaEUjqaCnHMC8Sk64CLPUGUYwiiD6-z-bLPEkrFiQpWAP-drg3BvOAp/?imgmax=800)
Резюме. Відвідти: храми у центральній частині, місце замку. Добирання: маршрутками з Вінниці. Проживання-харчування: з собою, але якщо-що, на місці теж знайти можна.
Гарної Подорожі
Старовинні міста часто своїм корінням йдуть глибоко… в земло й історичні періоди. От і на місці сучасного Бару люди оселись надзвичайно давно, ще до трипільців в регіоні існувала неолітична буго-дністровська культура. На околиці Бару виявлено трипільське поселення, згодом тут тією чи іншою мірою існували різні «наші» культури та народи – скіфи, сармати, черняхівська культура, слов’яни. Місто на березі річки Рів (з однойменною назвою) виникло у 14 ст.
Нову сторінку в історії міста перегорнула польська королева з Італії Бона Сфорца, яка придбала Рів, звела в ньому нову, потужну фортецю й перейменувала на честь своєї батьківщини – італійського міста Барі. Бар під наглядом королеви невдовзі став значним адміністративним, торгівельним та культурним центром регіону. Цікава все ж була королева, італійського (читай-екзотичного) походження виявилось досить, щоб пам’ять про неї увіковічнилась в кількох назвах серйозний речей в далекій Україні – замок Бони у Кременці та місто Бар у Вінницькій області. Під час козацьких воєн Бар часто опинявся «на переодовій». Один з таких епізодів відображено в фільмі «Вогнем і Мечем» за однойменним романом Сенкевич: головну героїню намагались сховати в Барі від Богуна, так як це вважалась потужна фортеця із сильною залогою. Проте, козаки захопили цю фортецю й сюжет фільм «пошкандибав» у іншому напрямі. Після того Бар ще часто «залучався» до різних протистоянь, 27 років перебував у складі Туреччини, а у 1768 році тут оголосили Барську конфедерацію - об’єднання польської шляхти проти короля та Російської Імперії, яка вже збиралась приступити до «дерибану» свого західного сусіда, а тому активно втручалась у його внутрішні справи. Декілька років тривала війна, яка закінчилась фактичним знищенням Польщі. Але спробу її врятувати розпочали саме в Барі. В кінці ХІХ ст., завдяки залізниці, провінційне містечко перетворилось на не останній промисловий центр., проте ХХ століття з його війнами й новими тенденції соціально-економічного розвитку знову «випхали» Бар на місце невеликого провінційного містечка з багатою історією.
Зараз у Барі тільки величні старовинні храми нагадують про славетну бувальщину. Найкрасивішим з них вважають католицький Миколаївський костел 1811 року побудови. Поруч – через паркан знаходиться Успенська церква 1757 року й ці два храми разом створюють цікавий, фотогієнічний комплек. Ще на деякій відстані – монастир 18 ст., діючий. Трохи осторонь – невелика греко-католицька церква, колись – монастир єзуїтів. Знайти все дуже просто, багато де з вулиць у центрі видніються куполи й шпилі з хрестами. Також дуже вже контрастують ці костели з сучасною забудовою. Поруч із костелом у дуже печальному стані стоїть-розвалюється садиба відомого письменника Михайла Коцюбинського, де він жив в дитинстві ще у 1875-1878 роках.
Миколаївський костел і Успенська церква.
Миколаївський костел, 1811 року
Успенська церква, 1757 року.
Греко-католицька церква
Покровський монастир 18 ст. й панорами долини річки Рів
Замок знайти складніше: від нього історія залишила небагато, подекуди видніються кам’яні кладки до кількох метрів висотою чи вали, на яких колись стояли стіни. У 1630 кам’яну фортецю тут зводив сам Гійом до Боплан, між іншим. На місці фортеці зараз парк, з якого відкривається широка панорама на долину річки Рів й монастир. Загалом, якщо ви не в курсі, що це замок – можете його й не помітити, тому цікавтесь у місцевих, про всяк випадок. Вкажуть де він знаходитьс я, й посміються про себе при цьому.
З початку ХХ ст. також збереглось декілька симпатичних і достатньо великих модернових будівель.
Місце, де колись був замок
Доїхати до Бару можна маршрутками з Вінниці (АС-2 Західна) години до сьомої вечора. Магазинчики-кав”ярні в невеликій кількості є. Гуглиться готель “Барселона” на центральній площі, проте я, особисто, брав би намет й шукав би галявину на березі річки Рів, або їхав би куди далі...
Гарної Подорожі