Козелець: вражаючий собор, апофеоз “козацького бароко”.
Маршрут: Київ-Козелець-Остер-Київ, 06.03.2010
![IMG_7747 IMG_7747](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgksaCRG2LnWuppmb2xq-JnzYB3WZkOyop6hB8rFLGbGlO7QSUxf19nYPX6qBr9TdoQ4t2HAPwO5IcBsa3QDrVx9XnMuFdTbH2Voy1B14zJFWhVNtNgxI5ddiNmdsbYYR-gSsKpiYB_Haud/?imgmax=800)
![IMG_7724 IMG_7724](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj8Of41R47VH5Fd6lGjSx9WO2VVCxHAJpcJ84SrjtegRJC6o93yRqBaVf0bmS6b89Lgt2zzHs4oI_6u12nd2A5hcxV9PrFYtYdEhxwz3nkD0FmrRd8CUq-l4eVTKNMUNHzwxoO3RXh6XNNv/?imgmax=800)
![IMG_7744 IMG_7744](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2ySTbJF073X2yyHEa-DD5SbfNUkqaADjco4NWTtL5pLrnyO6gxmPuldWiNCOxTIhcStAPfnA_8i355InK5tN79oPrnDfT3nSo8sG9iBlKZDgWoB9sNpdVDcaOfYHIXUKsxsylmnjbnIpe/?imgmax=800)
![IMG_7775 IMG_7775](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhUSaXWfNoPUpdH76ahn90jzRyG1zrqWAW4kLyDouWCaVuK4i-els87USusMKTsI_fw9cMAKRNY13P1ES26EQAkriEcxUr7TiDaphkyOMPVkXcdTbesn7_1oWt9CZhGreXObuQ-dfyJYpqN/?imgmax=800)
![IMG_7742 IMG_7742](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgThyphenhyphenkuo8e7L_-5Dtlf5Q2wsxOPZ1EfJvalLRToY-TNKS6ti4GB_If-a1IVHS_Y9J5PaZfWHN6gmGeMtRQBDXU7oFwwHbE-QRljszvDSpKKMpJsJL9Ngbt5skArRIGQ__3IIztOQCpRZASU/?imgmax=800)
![IMG_7768 IMG_7768](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiPT4AvqYDDAKGREG7TwMTwmYRhJYt4BDnGvO6yx7dAEm21VAbNzfQKgHYoQ9TM4GmJn2iWgRVNgJH-lnWKX58MusNR8K1lD8PoTBzRIGQMNTpzWgzuL9727xWUCJJb9Mz_eHe9g_nRZYKV/?imgmax=800)
![IMG_7755 IMG_7755](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhTzR35KqmrRBWVIe7EdxCZdev12MFpRylUnsIcCiq-NCmCb27KLmPMP1uh4MFCSpykgiV0pclm2OL25l-8XScWOusAMbHX-zgnYWF4xwLLjMJsnxgutdXd3hL1AxJHru16sUMtgzur-LWH/?imgmax=800)
![IMG_7771 IMG_7771](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiOWfAF0XB5VaPcCWqLw42wsV77cXk2ZX5Buvw-y0tQsVoEIY50qpIxQiwJ-OUIVb_GS_vAqEijQ2TESYrPWnO8DzAmXcpUXFev2r0hXgk4y3lknx6p2nzDzK4R4Uln55u5nnv3S0YKco0-/?imgmax=800)
![IMG_7780 IMG_7780](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg0LMSYgt3Gf9WCpBPplSQGa5r7etwrYO7ZroC42v4w5C_OIgJLL_0zgW9DFenOAWCnCHArjWUpqybMGAnlE_hvcRs_t0ObHF47p_GCF3v4DfNqpaRsPNaPBua7nETcr95_SAlvKWjadMPy/?imgmax=800)
Головною принадою Козельця є неперевершений Собор Різдва Богородиці – величний храм та розкішний зразок не менш розкішного стилю “козацьке бароко”. Кохання російської імператриці та простого козака стали причиною появи цього шедевру церковного будівництва у невеликому містечку. Окрім храму, з часів чималого козацького містечка збереглось декілька симпатичних храмів та будівель.
В часи Гетьманщини містечко Козелець було спочатку сотенним, а згодом полковим містом. Тут жили небідні козацькі полковники зі своєю старшиною, й з того періоду у місті залишились будівля полкової канцелярії, садиба старшини та Миколаївська церква (1784) – зразок пізньобароккової козацької архітектури. Проте, туристичну привабливість місту надає, в першу чергу, грандіозний Собор Різдва Богородиці.
Появі цього величезного та величного храму у невеличкому містечку далекої губернії сприяла відома романтична історя кохання Імператриці Єлизавети до місцевого співучого козака Кирила Розума (чи то пак – гетьмана Розумовського, згодом). І у гості вона сюди приїжджала інкогніто – до батьків знайомитись… І храм, значить, відповідний треба – масштабний, імператорський! Про масштаб потурбувалась мати Кирила, яка на вдячність богу за свою й сімейну долю, не шкодуючи імперських грошей, зводила цього красеня!
Подивитись дійсно є на що! Собор вражаючий як за габаритами, так і за мистецьким виконанням. Розміри собору складають 34 на 34 метри, вінчає його п”ятірка куполів, а фасади радують око витонченою ліпниною. На першому поверсі розміщується діюча церква, а другий, основний, відчиняють на прохання відвідувачів. Погляду тих, хто потрапив на другий поверх, відкривається окреме диво – дерев”яний іконостас, який чудом зберігся з часів побудови храму! Враження іконостас справляє грандіозне – розкішні форми розкішного століття, майстерно виконані у дереві і, що головне, збережені в первинному вигляді. Дзвіниця собору збудована у тому ж стилі, що й весь храм й здіймається над округою на 50 м. висоти.
Собор Різдва Богородиці в усій красі
Іконостас собору
Миколаївська церква та полкова канцелярія у Козельці
Добратись до повороту з траси Чернігів-Київ на Козелець наразії труднощів не складає. Безліч маршруток бігає по цьому маршруту в обох напрямах. Вийшовши на повороті, доведеться прогулятись на 1,5-2 км до міста. Напряму в Козелець автобуси теж ходять, але дуже рідко, переважно з АС “Дарниця”. Їхати близько години. Після огляин собору цікавим краєзнавцю видастся прогулянка центром міста, у пошуку вже згаданих старовинних будиночків та церков. Можна поєднати екскурсію до Козельця з відвідуванням містечка Остер неподалік, де збереглась повноцінна частина давньоруського храму.
Інформація щодо закладів харчування-проживання відсутня, як і особлива потреба у них. На оглядини собору й решти пам”яток витрачається максимум кілька годин. Тому рекомендуємо запастись бутербродами чи створити такі з придбаного у найближчому магазинчику.
Резюме. Містечко вразить вас своїм грандіозним собором. Рекомендовано для екскурсії вихідного дня. Відвідати – Собор Різдва, полкова канцелярія, садиба старшини, Вознесеснська та Миколаївська церкви. Добирання маршрутками по трасі Чернігів-Київ. У проживанні потреби не має. Харчування – заклади гастрономічного типу.